Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001009 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta
EVENIMENT. Monumental, la Bistrița... O „creativitate sănătoasă și exuberantă”
OAMENI din Bistrița-Năsăud. Învățătoarea Sorina Pop – frumoasă, amuzantă, deșteaptă și sinceră (FOTO/VIDEO)
La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare
Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei
POVEȘTI DIN SAT: Moartea lui Corbu
Aparatul minune Exilis Elite a ajuns la Bistrița! La Salon Claudia!
Regalia Home și IMP România Ind Bistrița fac angajări! Alte oferte de muncă atractive

  314 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
21.02.18 - FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat
22.02.18 - Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică
21.02.18 - Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce
21.02.18 - VIDEO: Șoc! Cafeaua din Beclean, mai de fițe ca la Bruxelles
21.02.18 - VIDEO: O apariție neobișnuită în Colibița...!
24.02.18 - AGRO-ARDEAL cumpără bovine! Plata pe loc până în 5000 lei!
19.02.18 - Există miracole: Încă o premieră medicală la Spitalul Județean!
20.02.18 - MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!
17.02.18 - FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!
22.02.18 - Care este starea persoanelor rănite în accidentul de noaptea trecută de la Ilva Mică

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Urban


George Avram rămâne în funcția de city-manager!

22/02/2018 16:39:26 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat în procesul pe care îl are George Avram cu Agenția Națională de Integritate, proces pe care acesta l-a pierdut definitiv. Totuși, el rămâne în funcția de administrator public pe care o deține în cadrul Primăriei Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei

22/02/2018 16:21:38 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Consilierii municipali au dezbătut azi proiectul de hotărâre privind aprobarea documentației de avizare a lucrărilor pentru Linia Verde. Autobuzele electrice, prin traseul lor, vor duce la desființarea parcărilor de pe străzile Gheorghe Șincai și Dornei și se va circula pe dublu sens.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mai puțină poluare în Bistrița! Se pregătește Linia Verde

21/02/2018 13:16:51 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Primăria Bistrița începe demersurile pentru înființarea Liniei Verzi în municipiu. Proiectul este unul îndrăzneț, iar municipalitatea speră să fie mai puțină poluare în oraș, dar și trafic fluidizat.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Se pregătește deschiderea teraselor în Bistrița! Cât costă chiria:

20/02/2018 13:23:33 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Zona pietonală din Bistrița, și nu numai, va prinde în curând culoare, căci se apropie primăvara, iar bistrițenii sunt cunoscuți pentru faptul că împânzesc terasele când apare soarele. Administrația locală ia deja măsuri pentru ca terasele să funcționeze legal.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mașinile ne sufocă! Numărul de autoturisme înmatriculate a crescut cu 40%

19/02/2018 17:12:11 Bianca SARA  
 
Parcul auto al județului crește cu fiecare an. Potrivit unor date oferite de Instituția Prefectului, numărul autoturismelor înmatriculate în 2017 a fost cu aproape 40% mai mare decât în 2016.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Dacă tot o ai medie, măcar să ți-o vadă toți, dacă nu o folosești!

19/02/2018 15:06:01 BISTRIȚEL  
 
Să nu vă zboare gândul prea departe! Nu mai departe de Dealul Cocoș. Acolo unde schiază struțul. Sau... înstruțatu'. Că dacă tot și-a făcut pârtie de lungime medie (ce nu poate fi folosită mai mult de 4 zile pe an), măcar să vadă lumea că o are... Că altfel, nu se explică de ce noaptea nocturnele sunt aprinse și luminează minunăția...
citește tot articolul [ 0 comentarii

De zece ori mai multe divorțuri în Bistrița-Năsăud decât acum 50 de ani!

17/02/2018 12:25:01 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Rata divorțurilor a crescut în ultimii 50 de ani în Bistrița-Năsăud. Cifrele ne arată și că numărul nou-născuților s-a înjumătățit.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Avem examinatorii auto mai vigilenți? Tot mai mulți candidați nu reușesc să obțină permisul

15/02/2018 17:19:30 Bianca SARA  
 
Potrivit unor date oferite de Instituția Prefectului, numărul permiselor auto a crescut în 2017 cu 4.000, față de anul 2016. Cu toate acestea, bistrițenilor care fac școala de șoferi pare să le fie tot mai greu să obțină permisul…
citește tot articolul [ 0 comentarii

Urmează modernizarea iluminatului public în 89 de zone din Bistrița

14/02/2018 14:37:53 Ana ȘTEFĂNEL  
 
89 de zone din Bistrița vor beneficia de iluminat public modern, operațiune făcută cu bani europeni. Acum câteva minute, consilierii locali au aprobat studiul de fezabilitate pentru acest obiectiv de investiții.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cum vrea Primăria Bistrița să arunce sute de milioane în iarba de pe Pârtia Cocoș

14/02/2018 10:13:37 Flavia DANCIU  
 
Primăria Bistrița vrea să închidă gura lumii, cumpărând 3.000 de kg de sămânță de iarbă pentru Pârtia Cocoș. Conform specialiștilor în domeniu, municipalitatea își bate joc de banul public, deoarece acest mod de înierbare a pârtiei e identică cu aruncarea unor semințe pe o alee betonată.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Pârtia Cocoș este închisă astăzi!

12/02/2018 10:34:42  
 
Pârtia din Wonderland a fost luată cu asalt ieri de sute de bistrițeni, bucuroși că au ocazia să schieze aproape de casă - însă, azi este închisă. Patru zile a funcționat pârtia de schi în această iarnă, fiind primul an în care aceasta a fost deschisă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FII REPORTER: Cum arată o stradă în Bistrița anului 2018

09/02/2018 12:07:12  
 
Pe adresa redacției au fost trimise câteva poze ce arată o stradă din municipiu care este impracticabilă în urma ninsorii de azi - noapte.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Creștere explozivă a numărului de pașapoarte. În 2017 s-au eliberat cu 5.000 mai multe decât în 2016

09/02/2018 11:42:05 Bianca SARA  
 
Numărul bistrițenilor care și-au făcut pașaport în 2017 a crescut cu 32% comparativ cu anul 2016. Acest lucru se explică prin faptul că în 2017 au expirat multe pașapoarte și au fost refăcute. Cei mai mulți fac cererile pentru pașaport electronic, care este valabil 5 ani.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Deputatul Ionuț Simionca propune un parc de aventură pe Dealul Cocoşului

08/02/2018 17:07:44  
 
Tiroliane lungi, trasee și căsuțe prin copaci, pentru cei mici și mari, trasee pentru mountain biking, rock climbing, poligoane de paintball, airsoft, tir cu arcul și multe, multe altele - la Bistrița...?! Parc de aventură în zona în care este amplasată pârtia de schi, în Wonderland?
citește tot articolul [ 0 comentarii

Primăria Bistrița repară strada de 2,3 milioane de lei care s-a rupt în noiembrie

07/02/2018 14:37:33 Bianca SARA  
 
În așteptarea finalizării expertizei pentru strada Gorunului, care să spună cine a fost de vină pentru faptul că aceasta s-a rupt pur și simplu pe o porțiune de mai bine de 20 de metri, Primăria Bistrița o repară cu fonduri proprii. Municipalitatea speră să își recupereze mai apoi banii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

În sfârșit, o veste bună pentru bistrițeni și ecologiști. Pe unde va trece centura Bistriței

07/02/2018 14:12:03 Ioana BRADEA  
 
Munca lor nu a fost în zadar iar rezultatele încep să apară, chiar dacă în această situație s-a pierdut un proces răsunător la Înalta Curte... „Am făcut o figură frumoasă – un partid și un ONG s-au sprijinit reciproc, au ecologizat împreună, au conturat primele trasee... Este o victorie...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Bistrița – un cimitir de vechituri. Ce este de făcut pentru a reduce din poluare

07/02/2018 11:51:01 Ioana BRADEA  
 
I-a pus serios pe gânduri faptul că Agenția pentru Protecția Mediului Bistrița-Năsăud a anunțat luna trecută că Bistrița figurează drept unul dintre orașele cu cea mai mare cantitate de praf în aer. Marius Bălan, de la Partidul Verde, are o propunere și o soluție pentru autorități:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Primarul Becleanului și-a propus fluidizarea URGENTĂ a traficului pe DN 17. AFLĂ cum:

07/02/2018 10:23:06 Flavia DANCIU  
 
Invitat într-o emisiune televizată, primarul Becleanului, Nicu Moldovan, a discutat despre bugete, planuri, proiecte. „Vrem să ne ocupăm de această maximă urgență, fluidizarea traficului în Beclean, pe DN17”, a declarat acesta. Se întrevăd câteva opțiuni:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Când va avea Bistrița o piață agroalimentară modernă? Nici măcar aleșii nu știu...

06/02/2018 15:35:27 Bianca SARA  
 
În momentul de față, Bistrița nu are o piață agroalimentară modernizată, comercianții din Piața Decebal fiind nevoiți chiar să improvizeze pentru a se feri de intemperii. Când vom avea o piață decentă? Ei bine nici măcar edilul orașului nu are un răspuns la această întrebare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Planuri mari pentru Codrișor și Dealul Cocoș. Primăria pregătește noi păduri-parc

06/02/2018 13:29:54 Bianca SARA  
 
După succesul avut de Schullerwald, parcul fiind plin în mai toate anotimpurile, Primăria Bistrița se pregătește să amenajeze alte două zone: pădurea Codrișor și Dealul Cocoș, unde funcționează și pârtia de schi. Ce se pregătește în zonă:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Mii de „mulțumiri” Primăriei Bistrița și domnului primar Ovidiu Crețu, pentru străzile care arată deplorabil

05/02/2018 13:26:29 Ioana BRADEA  
 
Ciuruite de gropi și presărate de cratere pline de apă, noroi și mizerie – cam așa arată multe din străzile Bistriței, după o iarnă care nu ar fi trebuit să dea mari bătăi de cap autorităților, dar care i-a împins pe mulți bistrițeni spre capătul răbdării.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Primăria Bistrița va fi mai „high-tech” începând de anul acesta. Ce dotări se pregătesc

05/02/2018 10:39:06 Bianca SARA  
 
Cine-ar fi crezut că vom putea obține autorizațiile de construire și certificatele de urbanism cu doar câteva click-uri? Ei bine, Primăria Bistrița scoate din vistierie sute de mii de lei pentru programe informatice, care teoretic ar trebui să le facă bistrițenilor viața mai ușoară.
citește tot articolul [ 0 comentarii

BISTRIȚA: S-au trezit cu mașinile vandalizate

04/02/2018 12:03:20 Flavia DANCIU  
 
Proprietarii mai multor mașini parcate pe strada Tudor Vladimirescu din municipiu au avut un șoc azi când au ajuns la autoturismele lor: cauciucurile erau tăiate! Polițiștii sunt acum la fața locului pentru investigații.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Este inadmisibil ce se întâmplă. Strada arată execrabil

03/02/2018 09:07:55 Ioana BRADEA  
 
Se află la doar un kilometru de centrul Bistriței, însă arată ca o stradă dintr-un sat îndepărtat de lume, uitat de Dumnezeu și de autorități. „Câți zeci de ani trebuie să mai aștept ca să văd strada asta asfaltată, sau cel puțin cu piatră, fără gropi și șanțuri din care să-ți scoți atât de greu mașina...?!?”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Ziua și problema identificată la pârtia de schi. Primarul Ovidiu Crețu: „Tunurile de zăpadă sunt insuficiente”

01/02/2018 16:23:07 Bianca SARA  
 
Într-o emisiune televizată, primarul Ovidiu Crețu a precizat faptul că tunurile de zăpadă sunt insuficiente și de vină pentru această „greșeală” ar fi proiectantul. Acesta însă nu poate fi tras la răspundere, pentru că este în faliment.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Șeful Secţiei Drumuri Naţionale Bistriţa transmite o rugăminte polițiștilor bistrițeni

01/02/2018 12:25:09 Ioana BRADEA  
 
„S-a consumat destul de multă sare, în județul nostru”, a recunoscut ing. Alexandru Slavita, şeful Secţiei Drumuri Naţionale Bistriţa, anunțând că pe stoc există acum în jur de 900 tone şi că se vor mai achiziţiona încă 10.000 de tone, pentru următoarele precipitaţii și ninsori. O rugăminte către polițiștii bistrițeni:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Să visăm frumos! Proiectanții centrului intermodal au propus o super-autogară de 32 de milioane de euro

01/02/2018 10:19:55 Bianca SARA  
 
Consilierii locali au dat ieri undă verde studiului de fezabilitate al centrului intermodal de transport, practic o super-autogară care vine să organizeze transportul intern și extern. În primă fază, proiectanții au propus o super-autogară în valoare de 32 de milioane de euro… Cât va costa în final proiectul:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Schimbarea orarului la parcările de reședință a înfuriat bistrițenii. Un important sindicat amenință cu proteste

31/01/2018 19:12:28 Bianca SARA  
 
Începând din acest an, Primăria Bistrița a schimbat tarifele practicate pentru parcările de reședință, dar și orarul de ocupare. Scurtarea orarului a înfuriat bistrițenii, care au apelat la consilierii locali pentru a se reveni la vechiul orar. Un important sindicat amenință cu proteste:
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Bistrița – sufocată de praf. În fiecare an, în fiecare iarnă

31/01/2018 12:32:07 Ioana BRADEA  
 
Toată lumea are probleme cu menținerea calității aerului, dar Bistrița-Năsăud figurează de ceva vreme ca fiind singurul județ cu probleme grave în ceea ce privește poluarea cu praf. „În fiecare an, în perioada de iarnă, înregistrăm depășiri ale parametrului PM10. Se generează mult praf din încălzirea casnică și încălzirea centralelor.”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Nepăsare maximă, sfidare pe măsură! Mulțumim pentru că vă doare-n c......!

30/01/2018 16:14:07 Ioana BRADEA  
 
Două fotografii înfățișând o stradă din Bistrița ciuruită de gropi au reușit o performanță rară: au strâns în doar câteva ore aproape 300 de distribuiri, pentru că internauții – disperați probabil de felul în care arată strada – l-au ascultat pe autor: „Mulțumim pentru că vă doare-n... Distribuiți, vă rog, să-i putem lăuda cât mai mult!”