Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001001 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta
EVENIMENT. Monumental, la Bistrița... O „creativitate sănătoasă și exuberantă”
OAMENI din Bistrița-Năsăud. Învățătoarea Sorina Pop – frumoasă, amuzantă, deșteaptă și sinceră (FOTO/VIDEO)
La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare
Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei
POVEȘTI DIN SAT: Moartea lui Corbu
Aparatul minune Exilis Elite a ajuns la Bistrița! La Salon Claudia!
Regalia Home și IMP România Ind Bistrița fac angajări! Alte oferte de muncă atractive

  327 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
21.02.18 - FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat
22.02.18 - Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică
21.02.18 - Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce
21.02.18 - VIDEO: Șoc! Cafeaua din Beclean, mai de fițe ca la Bruxelles
21.02.18 - VIDEO: O apariție neobișnuită în Colibița...!
24.02.18 - AGRO-ARDEAL cumpără bovine! Plata pe loc până în 5000 lei!
19.02.18 - Există miracole: Încă o premieră medicală la Spitalul Județean!
20.02.18 - MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!
17.02.18 - FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!
22.02.18 - Care este starea persoanelor rănite în accidentul de noaptea trecută de la Ilva Mică

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



ULTIMA ORA


FOTO/VIDEO: Un bistrițean a făcut senzație cu dansul și mușchii lui în celebra emisiune „Românii au talent”

23/02/2018 23:16:05 Cristina MILEA  
 
S-a apropiat de pianul de pe scenă, dar nu ca să cânte, ci ca să-și arunce și să-și smulgă hainele pentru a rămâne, în final într-un sumar bikini. Un bistrițean a făcut astă-seară senzație la Românii au talent – doar arătându-și mușchii! „Sunt unul dintre românii care face cinste țării, în Spania...!”, a mărturisit Nicolae Lupșor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Ionuț Simionca (PMP): Tudorel Toader este megafonul lui Liviu Dragnea!

23/02/2018 17:27:43 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Deputatul PMP de Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, spune că Tudorel Toader a fost ieri megafonul lui Liviu Dragnea. De asemenea, acesta a prezentat poziția partidului din care face parte față de războiul dintre Justiție și DNA, dar și scenariile posibile în acest context.
citește tot articolul [ 0 comentarii

REVOLUȚIA COPIILOR CONTINUĂ: Reprezentanții FEDRA au fost primiți la Guvern. Ce au cerut:

23/02/2018 16:52:15  
 
Șase părinți ai persoanelor cu autism, reprezentând diferite organizații, alături de Manuela Hărăbor, mama unui tânăr cu autism, s-au întâlnit cu prim-ministrul Viorica Dăncilă, și o parte din executiv, ca să prezinte 17 măsuri esențiale care să fie adoptate de Guvern în beneficiul persoanelor care suferă de TSA.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Mărțișoare hand-made și cadouri pentru persoana iubită! Le găsiți în Piața Centrală

23/02/2018 16:02:09 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Târgul de Dragobete și Mărțișor și-a făcut deja apariția în Piața Centrală, primii sosiți fiind elevii care au confecționat mărțișoare și diverse decorațiuni. Prețurile sunt accesibile, iar modelele sunt gândite chiar de copii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistrița-Năsăud. Învățătoarea Sorina Pop – frumoasă, amuzantă, deșteaptă și sinceră (FOTO/VIDEO)

23/02/2018 15:48:52  
 
De aceea este atât de bună în tot ceea ce face: îi simte pe copii, așa cum sunt. Vibrează la unison cu ei, transpunându-se ușor în universul lor și invitându-i prin joc și o anume ierarhizare a valorilor, mai aproape de benzile desenate – invitându-i să învețe nu din obligație, ci pentru a deveni, chiar ei, eroul pozitiv din „Transformers”...
citește tot articolul [ 0 comentarii

AUDIO: Ionuț Simionca l-a sunat pe primarul Becleanului, în timpul conferinței de presă, ca să îi lanseze o provocare!

23/02/2018 15:04:58 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Deputatul PMP Ionuț Simionca l-a sunat chiar în timpul unei conferințe de presă pe primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan. AFLĂ ce au discutat cei doi:
citește tot articolul [ 0 comentarii

A vrut să lase Năsăudul în beznă totală!

23/02/2018 14:09:41 Flavia DANCIU  
 
Un tânăr de 21 de ani este cercetat de polițiști după ce a distrus aproape 30 de corpuri de iluminat public, în Năsăud. Pagubele se ridică la 3.500 de lei.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Frumoasă, chiar și cu prețul unui dosar penal...!

23/02/2018 13:21:22 Cristina MILEA  
 
Nu și-a dorit decât să fie frumoasă cu orice preț: o femeie de 64 de ani din Bistriţa a ieșit la cumpărături într-un supermarket din oraș, a pus ochii pe un parfum și o brățară, însă - în loc să le plătească - le-a ascuns în propria geantă, încercând să se furișeze pe lângă casa de marcat. Ce a pățit femeia surprinsă de jandarmii bistrițeni:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cristian Niculae: N-am venit să fiu viceprimarul orașului, am venit să fiu primar!

23/02/2018 12:13:22 Ana ȘTEFĂNEL  
 
VIDEO: Cristian Niculae și-a exprimat astăzi intenția de a candida pentru funcția de primar al municipiului Bistrița la următoarele alegeri. Deocamdată, PSD Bistrița nu are, oficial, niciun candidat, însă Niculae nu exclude această opțiune.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Sancţiuni de zeci de mii de lei, aplicate în zona Ocolului Silvic Dealu Negru

23/02/2018 11:53:30 Cristina MILEA  
 
Mai mulţi bărbaţi din satul Petriș au fost surprinși de jandarmi în timp ce transportau lemne cu 5 atelaje hipo, fără a îndeplini şi condiţiile legale. S-au ales cu amenzi usturătoare, dar au fost nevoiți să renunțe și la motoferăstraiele cu care au tăiat „prada”, acestea fiind confiscate de jandarmi:
citește tot articolul [ 0 comentarii

E oficial! Berni Szocs, cetățean de onoare al municipiului Bistrița!

23/02/2018 11:30:46 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Devine cetățean de onoare al Bistriței la doar 23 de ani - pe care îi va împlini peste câteva zile! Jucătoarea de tenis de masă, Bernadette Szocs, va primi acest titlu, după ce consilierii municipali și-au dat ieri acordul în cadrul ședinței Consiliului Local Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

EVENIMENT. Monumental, la Bistrița... O „creativitate sănătoasă și exuberantă”

23/02/2018 10:27:20 Ioana BRADEA  
 
Concert extraordinar, mâine seară, la Sinagoga din Bistrița! Melomanii din oraș au ocazia să-l revadă pe unul dintre cei mai talentați pianiști ai momentului, prezent la Bistrița și în 2015. Se vor interpreta două compoziții monumentale din Brahms și Ceaikovski: „Acum am compus o simfonie pe care cu siguranță nu o voi distruge...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Decontări ilegale de medicamente în valoare de sute de mii de lei la Casa de Asigurări de Sănătate

23/02/2018 09:24:35 Bianca SARA  
 
Ultimul raport al Curții de Conturi a scos în evidență o groază de nereguli la Casa de Asigurări de Sănătate Bistrița-Năsăud. Cele mai multe vizează decontări ilegale de medicamente și servicii medicale, în valoare de sute de mii de lei.
citește tot articolul [ 0 comentarii

AZI, în Bistrița: Cum celebrăm Dragobetele

23/02/2018 08:38:07 Ioana BRADEA  
 
Cu pași mărunți, dar siguri se apropie și primăvara, dar nu înainte de a ne sărbători așa cum se cuvine Dragobetele strămoșesc. Elevii mai multor școli din oraș au pregătit surprize astăzi, pentru bistrițeni. Și la biblioteca Județeană „George Coșbuc” se întâmplă ceva:
citește tot articolul [ 0 comentarii

George Avram rămâne în funcția de city-manager!

22/02/2018 16:39:26 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat în procesul pe care îl are George Avram cu Agenția Națională de Integritate, proces pe care acesta l-a pierdut definitiv. Totuși, el rămâne în funcția de administrator public pe care o deține în cadrul Primăriei Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei

22/02/2018 16:21:38 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Consilierii municipali au dezbătut azi proiectul de hotărâre privind aprobarea documentației de avizare a lucrărilor pentru Linia Verde. Autobuzele electrice, prin traseul lor, vor duce la desființarea parcărilor de pe străzile Gheorghe Șincai și Dornei și se va circula pe dublu sens.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Surprize dulci, împărțite cu drag trecătorilor, în Piața Mihai Eminescu din Bistrița!

22/02/2018 15:09:35 Ioana BRADEA  
 
Cine a trecut prin Piața Mihai Eminescu a avut parte de câteva surprize dulci: domnișoarele de la Palatul Copiilor care frecventează clubul de literatură au împărțit trecătorilor bomboane de ciocolată oferite de Chocolateria Sweet Art. Surprizele nu s-au oprit însă aici:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Happy Day cu dragoste, azi, la Casa Ema!

22/02/2018 14:47:06 Flavia DANCIU  
 
Nu ai nicio idee ce cadou ai putea să îi cumperi celui drag, de Dragobete? Profită acum de ultimele ore cu oferte extraordinare din Happy Day-ul de Februarie, de la Casa Ema. Ca să zâmbești și tu, și cel drag.
citește tot articolul [ 0 comentarii

O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta

22/02/2018 14:21:13 Bianca SARA  
 
O comună va avea bugetul cu cel puțin 100.000 de lei mai mare, după ce a pus mâna pe un teren pe care funcționează una dintre cele mai importante fabrici din județ. Acest lucru a fost posibil după un proces care s-a întins pe 5 ani.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mașina de tuns i-a venit de hac...!

22/02/2018 13:23:14 Cristina MILEA  
 
Un tânăr de 22 de ani din Bistrița a încercat să șterpelească dintr-un hypermarket o cameră de supraveghere video pentru copii şi un aparat de tuns în valoare de aproape 300 de lei. S-a înșelat amarnic crezând că va scăpa basma curată.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Primarul comunei Prundu Bârgăului le răspunde cetățenilor care au venit cu idei de investiții în 2018

22/02/2018 12:18:16 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Doru Crișan, primarul comunei Prundu Bârgăului, a invitat cetățenii să vină cu idei pentru bugetarea pe anul 2018. Propunerile cetățenilor au fost discutate în ședința consiliului local, iar primarul le-a răspuns acum tot pe Facebook.
citește tot articolul [ 0 comentarii

La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare

22/02/2018 11:18:17 Flavia DANCIU  
 
Personalul de la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean este epuizat și depășit de numărul mare de pacienți care se prezintă. Cadrele medicale lucrează fiecare cât pentru doi oameni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Care este starea persoanelor rănite în accidentul de noaptea trecută de la Ilva Mică

22/02/2018 10:15:46 Bianca SARA  
 
În urma tragicului accident petrecut aseară la ieșirea din localitatea Ilva Mică, 6 persoane au ajuns la spital. La Spitalul Județean de Urgență Bistrița au mai rămas internate două persoane, un tânăr de 24 de ani și o femeie de 41. Alte două persoane au fost transferate la Spitalul Orășenesc Năsăud.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Nu ratați AZI, în Bistrița

22/02/2018 09:37:03 Ioana BRADEA  
 
Se anunță o zi încărcată de evenimente, astăzi, la Bistrița: la Biserica de la Coroana încep conferințele pline de tâlc și înțelepciune spre folosul duhovnicesc, la Atelierul de Cafea se lansează o carte istorică extraordinară, însă din programul zilei nu lipsesc poezia, pictura sau muzica clasică.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Flaviu Lupșan: „Legea achizițiilor încă ne încurcă! Dar mergem înainte!”

22/02/2018 09:05:48 Iulia STUPINEAN  
 
Consiliul Local Lunca Ilvei a votat recent proiectul de buget pentru 2018, suma aprobată depășind 16 milioane de lei. Potrivit primarului Flaviu Lupșan, bugetul de venituri și cheltuieli al comunei a crescut semnificativ în 2018, ca urmare a veniturilor proprii obținute din vânzarea masei lemnoase rezultată din doborâturile de vânt.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică

22/02/2018 08:53:48 Bianca SARA  
 
Avea doar 19 ani, tot viitorul în față și tocmai se întorcea acasă după o sesiune grea la Universitatea Tehnică. Andrei Munteanu a murit într-un tragic accident produs de prietenul său, chiar în timp ce încerca să ajungă acasă, la Rodna Veche.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat

21/02/2018 22:33:51 Bianca SARA  
 
Două mașini, în care erau 10 persoane, s-au ciocnit în localitatea Ilva Mică, la ieșirea spre Sîngeorz-Băi. S-a activat Planul Roșu de intervenție. Două persoane sunt în stare gravă. UPDATE: Un tânăr a decedat, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața.
citește tot articolul [ 0 comentarii

ANALIZĂ: Primăriile cheltuie mai mult decât produc și mai fac și risipă

21/02/2018 17:43:59 Bianca SARA  
 
Dacă e să luăm de bun raportul Curții de Conturi, primăriile din Bistrița-Năsăud sunt foarte neproductive. Acestea reușesc să asigure doar 33% din totalul veniturilor, preferând să stea cu mâna întinsă la Guvern și autoritățile județene, în loc să recupereze datoriile de la cetățeni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

George Avram a pierdut procesul cu ANI! Acesta ar putea rămâne fără job-ul de city manager

21/02/2018 17:29:05 Bianca SARA  
 
Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat ieri în procesul pe care îl are George Avram cu Agenția Națională de Integritate. Acesta a pierdut procesul, iar acest lucru ar putea să îl coste job-ul de city manager al Primăriei Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Profesorilor nu le-au scăzut salariile, susține șeful ISJ, Camelia Tabără

21/02/2018 16:42:45 Ioana BRADEA  
 
Șeful Inspectoratului Școlar Bistrița-Năsăud a oferit astăzi explicații referitoare la salariile cadrelor didactice din județ. „A existat o anumită îngrijorare, dar aceasta s-a reglat...”. Cine s-a ales cu cele mai mari creșteri ale salariului în școlile din județ: