Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001001 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Despre comprehensiunea textului și refulările în public ale mai marilor județului
Estetiq Med Clinic: Ai grijă de tenul tău, chiar și în sezonul rece!
“Porcul somon”, Mangalița, crește într-o fermă din Dumitra! Îl puteți cumpăra sau puteți primi sfaturi prețioase despre cum să-l creșteți!
Copiii de la Cheers, puși din nou pe fapte mari: Spectacol caritabil pentru Ionuț!
Sărbătoreşte cu super reduceri la Biasicom!
Patru apartamente cochete de vânzare, în mijlocul orașului...!
ESTETDERM: Epilare definitivă în câteva ședințe cu un laser medical de ultimă generație!
Frumusețe de cinci stele la Carolyne Beauty Center! Antonia a venit la inaugurare
Firmele din Bistrița angajează designer, operatori textile nețesute, controlori calitate și sudori / lăcătuși mecanici cu inițiativă!
Utilizatori online class errors:
  • Unable to record new visitor
  • Unable to delete visitors
CELE MAI CITITE STIRI
08.12.17 - Un polițist din Sîngeorz-Băi a împușcat un individ în abdomen, după ce a fost atacat cu o bâtă
10.12.17 - FOTO-VIDEO: Un bistrițean și fiul său de 9 ani au murit, iar soția este în stare gravă. Mașina le-a fost spulberată de un microbuz
08.12.17 - VIDEO - AFLĂ ce spune mama băiețelului terorizat de unchiul său deghizat în Moș Nicolae despre toată întâmplarea
08.12.17 - VIDEO – ȘOCANT! Cum și-a traumatizat o bistrițeancă copilașul de doar câțiva anișori chiar de Moș Nicolae
09.12.17 - VIDEO - S-au înmulțit răniții din incidentul de la Sîngeorz-Băi, în care un polițist a împușcat un tânăr care-i agresa colegul
11.12.17 - Profesoara din Bistrița-Bârgăului implicată în accidentul în care au murit soțul și fiul său este în stare gravă
09.12.17 - Tânărul împușcat de polițist în Sîngeorz-Băi a decedat în cursul nopții
12.12.17 - MESAJ pentru un polițist din Năsăud. Ce îi transmite un turist din Cluj
09.12.17 - VIDEO – Firul evenimentelor de la Sîngeorz-Băi. Cum a ajuns rănită de glonț mama tânărului împușcat mortal de un polițist
09.12.17 - VIDEO – Dosar penal, pentru un metru parcurs la volan. Cum este posibil:

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



ULTIMA ORA


FOTO/VIDEO: Au renunțat la instrucție și arme, de dragul unor colinde emoționante

14/12/2017 19:04:27 Ioana BRADEA  
 
Cei mai talentați militari ai Batalionului 812 Infanterie Bistrița au renunțat pentru o vreme la instrucție și arme, demonstrând că se pricep cu vârf și îndesat și să-și emoționeze spectatorii nu doar la parade militare - ci și pe scena Palatului Culturii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Iartă-ne, Maiestate...

14/12/2017 16:21:01 Ioana BRADEA  
 
„Majestate, am fost norocoși să ne fii, suntem mai săraci și mai singuri. Odihnește-ți sufletul cu gândul că sunt printre noi mulți conștienți că ești modelul demn de urmat și roagă-te pentru noi să ne dea Dumnezeu gândul cel bun!...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Zeci de puști învață să se apere de la doi polițiști. Unul dintre instructorii voluntari a fost în Forțele Speciale

14/12/2017 15:36:04 Bianca SARA  
 
Doi polițiști îi învață pe copii, în mod gratuit și voluntar, tainele unuia dintre cele mai populare sporturi de contact: judo. Unul dintre antrenori practică judo încă din 1979 și a fost ani buni în Forțele Speciale.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Ionuț Simionca, ieșire nervoasă în Parlament - „Să vă fie rușine!”

14/12/2017 14:15:31 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Deputatul PMP de Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, a recunoscut în Parlament că este o fire colerică și nu s-a abținut de la critici destul de dure la adresa unora dintre colegii săi. VEZI ce le-a transmis parlamentarilor:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Dezastru, într-o livadă de pruni din Viișoara. Pe cine suspectează oamenii din zonă

14/12/2017 13:17:04 Ioana BRADEA  
 
A moștenit livada de pruni de la bunica sa, a îngrijit-o și a întreținut-o de aproape 13 ani, a investit aici o mulțime de bani – pentru ca, în doar câteva ore, niște indivizi s-o distrugă și să-i facă praf munca. Este necazul unui bistrițean care și-a găsit zilele trecute livada distrusă: aproape un sfert din copaci erau tăiați și furați.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Autorul unora dintre cele mai sângeroase crime din ultimii ani a încercat să-și anuleze pedeapsa în instanță

14/12/2017 12:19:03 Bianca SARA  
 
Ionel Brumă, autorul unora dintre cele mai sângeroase crime comise în Bistrița-Năsăud în ultimii ani, a sperat să scape de pedeapsa de 25 de ani de închisoare, fără succes însă. Curtea de Apel Cluj a respins contestația în anulare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Suprafață nouă de joc în Sala Polivalentă!

14/12/2017 11:21:42 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Handbalistele de la CSM Bistrița vor juca următoarele meciuri pe o suprafață nouă de joc. Chiar dacă și anul trecut se vorbea despre schimbarea acesteia, abia acum i-a venit rândul. Jucătoarele abia așteptau să fie înlocuită pardoseala.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Nu rata oferta zilei la Casa EMA!

14/12/2017 10:24:29 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Azi e cea mai frumoasă zi din săptămână - bineînțeles, doar dacă treci pe la Casa EMA! Dacă e Happy Day, nu ai de ales, trebuie să faci ceva să te înveselești. E de ajuns să arunci o privire pe oferta zilei la Casa EMA și cu siguranță vei știi ce planuri trebuie să îți faci azi. Nu uita de familie sau prieteni - și ei merită un mic răsfăț.
citește tot articolul [ 0 comentarii

BISTRIȚA: Un bărbat a ajuns la spital, rănit în urma unui accident!

14/12/2017 10:00:02 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Echipajele medicale au intervenit în această dimineață pe strada Simpozionului din Bistrița. Victimă a unui accident rutier, un bărbat a ajuns la spital.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Un microbuz și o mașină s-au răsturnat în Crainimăt. Un bebeluș, printre persoanele implicate

14/12/2017 09:37:09 Cristina ALEXA  
 
În urmă cu puțin timp, un microbuz și o mașină s-au răsturnat pe DN17, în localitatea Crainimăt. În accident au fost implicate patru persoane, printre care și un bebeluș. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Scriitoarea Ioana Nicolaie din nou la... Sîngeorz- Băi. Și nu cu mâna goală...!

14/12/2017 09:11:12  
 
„Eram în clasa întâi, când am dat fuga la bibliotecă și am luat cu împrumut prima carte. În ea era vorba despre un pisoi care vede într-o dimineață că întreaga curte a devenit albă și, fericit că a plouat cu smântână și cu lapte, sare iute pe geam; afară însă... surpriză mare!”
citește tot articolul [ 0 comentarii

La doar 11 ani, o fetiță din Bistrița a avut de-a face deja cu Poliția...!

14/12/2017 08:48:28 Cristina MILEA  
 
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud au prezentat ieri presei o întâmplare referitoare la gestul unei fetițe de 11 ani, din Bistrița, pe care au și vizitat-o, zilele trecute, la școală. Uimitor pentru mulți: fetița le-a explicat colegilor că a fost chemată de conducerea școlii la direcțiune.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Un autocar din Republica Moldova s-a ciocnit cu o mașină, în Mureșenii Bârgăului

13/12/2017 20:25:55 Cristina ALEXA  
 
În această seară, un autocar din Republica Moldova s-a ciocnit cu o mașină în Mureșenii Bârgăului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Deocamdată nu se știe cum s-a produs accidentul.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Estetiq Med Clinic: Ai grijă de tenul tău, chiar și în sezonul rece!

13/12/2017 17:27:33 Flavia DANCIU  
 
Iarna ne protejăm corpul de frig însă uităm că cel mai mult are de suferit fața, care e expusă vântului și frigului. Tocmai de aceea, Estetiq Med Clinic îți vine în ajutor cu tratamente pe bază de acid hialuronic care hidratează în profunzime pielea. Iar acum, datorită Voucherelor valorice, poți face și un cadou deosebit unei persoane dragi.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Tatăl și fiul de pe Valea Bârgăului morți într-un accident rutier în Suceava vor fi conduși mâine pe ultimul drum

13/12/2017 16:38:26 Bianca SARA  
 
Trupurile bărbatului de 34 de ani și al fiului său de doar 9 ani au ajuns aseară la Bistrița-Bârgăului și urmează să fie conduși pe ultimul drum mâine. Cei doi au murit în weekend, după ce au fost implicați într-un tragic accident rutier.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Biblioteca Județeană a primit micul autobus colorat la care visează de atâta vreme...!

13/12/2017 16:05:43 Ioana BRADEA  
 
„Foarte modest, părintele Pintea a cerut întâi o clădire, am fost de acord, pe urmă a mai cerut încă o clădire și am fost de acord, în primăvară a vrut un bibliobus, pentru ca fiecare cătun al județului să se bucure de cărți, a primit și bibliobusul, mi-a cerut și un scanner performant... Pentru anul viitor - o veste „proastă”, totuși...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cum au votat deputații bistrițeni modificările privind statutul magistraților

13/12/2017 15:17:10 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Deputații de Bistrița-Năsăud și-au exprimat opinia prin vot în ceea ce privește modificările privind statutul magistraților. VEZI cum au votat aleșii:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Sânmărtean și-a deschis școală de fotbal: La 6 ani, tatăl meu m-a luat de mână și m-a dus la fotbal

13/12/2017 14:50:35 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Fotbalistul Lucian Sânmărtean, originar din Bistrița, și-a deschis școală de fotbal. Nu știe dacă îl va găsi pe noul Hagi, însă vrea să ofere copiilor talentați șansa de a evolua și de a-și cultiva pasiunea. Școala este destinată atât băieților, cât și fetelor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Ioan Turc (PNL): Guvernul refuză să recunoască că nu sunt bani la buget

13/12/2017 14:12:24 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Președintele PNL Bistrița-Năsăud, Ioan Turc, spune că Guvernul este într-un soi de „blocaj” în ceea ce privește taxa de poluare. Acesta susține că, cel mai probabil, oamenii nu își vor primi înapoi banii plătiți pentru înmatricularea mașinilor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Nămolul, transformat în biogaz și electricitate! Proiectul revoluționar de un milion de euro al Aquabis

13/12/2017 13:46:37 Bianca SARA  
 
Furnizorul de apă Aquabis cumpără mai multe utilaje, cu ajutorul cărora vrea să transforme nămolul rezultat în urma epurării apei uzate în biogaz și electricitate. Investiția se apropie de un milion de euro.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Alcoolul, viciul din spatele incidentului grav din Căianu Mic. Femeia care și-a dat foc băuse bine înainte

13/12/2017 12:19:28 Bianca SARA  
 
Aseară, o femeie din Căianu Mic s-a autoincendiat și a fost la un pas să incendieze și casa familiei. Deși inițial s-a crezut că femeia a încercat să se sinucidă, se pare că totul a fost un accident cauzat de consumul de alcool...
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Un șobolan – la cumpărături, în Winmarkt...!

13/12/2017 11:13:33 Ioana BRADEA  
 
S-a întâmplat chiar ieri, în jurul prânzului: câțiva bistrițeni au asistat stupefiați la o scenă desprinsă parcă dintr-un film de groază sau o comedie de prost-gust. O lighioană și-a făcut apariția printre clienții centrului comercial, stârnind dezgustul unora și amuzamentul altora...
citește tot articolul [ 0 comentarii

Copiii de la Cheers, puși din nou pe fapte mari: Spectacol caritabil pentru Ionuț!

13/12/2017 10:05:41 Flavia DANCIU  
 
Pentru al treilea an consecutiv, majoretele de la Cheers doresc să facă o faptă bună, cu ocazia sărbătorilor. Astfel, pentru data de 17 decembrie, notați-vă în agendă participarea la spectacolul caritabil organizat special pentru Ionuț Zăvoianu.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Un decembrie MAGIC, la Bibliotecă! Bistrița are, de acum, o comoară inestimabilă

13/12/2017 09:46:26 Ioana BRADEA  
 
„Ne îmbogățim și încercăm să atragem nu doar cititori, ci și mari personalități, pentru a oferi un prestigiu cât mai mare bibliotecii noastre...”, a spus Ioan Pintea, managerul Bibliotecii Județene „George Coșbuc”, anunțând inaugurarea sălii de donații Nicolae Manolescu. Toată luna decembrie, la bibliotecă au loc evenimente extraordinare:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Moldoveanul care a provocat accidentul rutier în care a murit un bistrițean și fiul său a fost reținut

13/12/2017 09:17:15 Bianca SARA  
 
Bărbatul care a provocat accidentul rutier din weekend, în care a murit un bistrițean și fiul său de doar 9 ani, a fost reținut. Acesta este cercetat pentru ucidere și vătămare corporală din culpă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Sărbătoreşte cu super reduceri la Biasicom!

13/12/2017 08:45:46  
 
Biasicom te aşteaptă toată luna decembrie cu reduceri incredibile la o gamă largă de produse IT şi electrocasnice. Începând de astăzi ai posibilitatea de a achiziţiona produsele tale preferate la cele mai bune preţuri din oraş.
citește tot articolul [ 0 comentarii

32 de televizoare pentru cei care au ales magazinele Agro-Ardeal! VEZI ce oferte sunt în această săptămână:

13/12/2017 08:00:00  
 
V-am spus că cei care aleg magazinele Agro-Ardeal au numai de câștigat! Săptămâna aceasta, 32 de clienți au mers acasă cu un televizor după ce au făcut cumpărături din magazinele producătorului local! Ofertele aduse de lansarea noului brand „Dor de Bistrița” continuă! AFLĂ ce produse și promoții noi găsești în magazine:
citește tot articolul [ 0 comentarii

O femeie de 37 de ani este în stare gravă, după ce a încercat să incendieze propria locuință

12/12/2017 23:26:35 Cristina ALEXA  
 
O femeie de 37 de ani s-a ales cu arsuri pe 60% din suprafața corpului, după ce a încercat să-și incendieze propria locuință. Se pare că vecinii au intervenit la timp și au salvat locuința, însă femeia a fost grav rănită.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Gest extraordinar al unei bistrițence: A donat peste 2.000 de cărți pentru bibliotecile stradale!

12/12/2017 17:49:29 Bianca SARA  
 
O bistrițeancă a făcut zilele trecute o donație mai puțin obișnuită. Aceasta a dăruit 2.000 de cărți pentru repopularea bibliotecilor stradale. Multe volume au ajuns și la Biblioteca Județeană, dar și la o asociație condusă de un preot de pe Valea Bârgăului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Norocul nostru: Firmele de anul trecut au acceptat să deszăpezească drumurile și iarna aceasta!

12/12/2017 16:24:20 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Licitațiile destinate firmelor care ar trebui să asigure deszăpezirea drumurilor din Bistrița-Năsăud sunt tot în așteptare. Până la noi dispoziții, executivul a decis să atribuie contractul firmelor de anul trecut, aceasta fiind o soluție în regim de urgență. Din fericire pentru cetățenii din Bistrița-Năsăud, cele două firme au fost de acord.