Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001010 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Disperare într-o familie din Mărișelu: Copilașul suferă de o tumoră care îi pune viața în pericol
Hocus Pocus la pârtia de schi?! Bistrița Civică susține că primăria a decontat bani pentru un șopron inexistent
REVOLTĂTOR: Banii pentru mâncare și rechizite ai copiilor cu nevoi speciale ajung la părinți - elevii rămân flămânzi și neîngrijiți
Cupa Casa EMA la înot, ediția a șaptea! Weekendul acesta, de neratat!
BISTRIȚA: Atenție, riscați să fiți împușcați! Trasee turistice care se suprapun cu domenii de vânătoare!
POVEȘTI DIN SAT: Onoare, prețuire și respect, tuturor...
AgroArdeal, Leoni, Clinica Sanovil și Selgros fac angajări!

  464 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
16.10.17 - FOTO - S-a supărat că iubita nu vrea să se întoarcă la el și i-a dat foc casei
17.10.17 - Disperare într-o familie din Mărișelu: Copilașul suferă de o tumoră care îi pune viața în pericol
19.10.17 - FII REPORTER: Au târât un animal după mașină! (VIDEO)
15.10.17 - FOTO- A pierdut controlul volanului și s-a oprit într-un cap de pod
15.10.17 - FOTO – Un șofer a ajuns la Psihiatrie, în urma unui accident rutier
17.10.17 - FOTO: Patru persoane au fost implicate într-un accident rutier pe Dealul Târgului
15.10.17 - Un bărbat este în stare gravă, după ce a fost strivit de un tractor
17.10.17 - Un bistrițean a reușit să salveze trei persoane... după moarte
16.10.17 - Durere fără margini pentru familia lui Nicușor, tânărul răpus anul trecut de cancer: fratele l-a urmat la cer
15.10.17 - FOTO – Accident rutier în sensul de la Prefectură

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Turism


Jacqueline Bisset, nașa de botez a Angelinei Jolie, a vizitat Bistrița-Năsăud și a rămas vrăjită de mâncarea noastră

17/10/2017 16:08:33 Ana ȘERBAN  
 
Faimoasa actriță britanică Jacqueline Bisset și-a petrecut vacanța tocmai în România! Aceasta a ajuns inclusiv în Bistrița-Năsăud, unde a rămas impresionată de... mâncarea noastră.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Zeci de jurnaliști, bloggeri, instagrameri și nu numai, prezenți în Ținutul Contelui Dracula!

09/10/2017 13:28:31 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Cel mai mare proiect de promovare a turismului din România, proiect la care participă peste o sută de pasionați de turism (de la jurnaliști, la bloggeri sau instagrameri), va trece și prin județul nostru. Șaizeci dintre aceștia vor sta patru ore la castelul contelui Dracula și la Colibița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Planurile pentru digitalizarea turismului au picat! Doris Moldovan se pune singură pe treabă

03/10/2017 09:47:34 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Doris Moldovan Rai a anunțat ieri pe pagina pe Facebook că are o veste proastă: aplicația Questo nu va fi implementată în județ de Consiliul Județean, pentru că instituția are alt proiect. Totuși, ea nu renunță și promite că se va ocupa singură de acest lucru.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Questo, aplicația care poate revoluționa turismul în Bistrița-Năsăud

26/09/2017 11:07:09 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Aplicația se numește Questo și a fost dezvoltată de patru tineri din România. Scopul lor este acela de a atrage turiști prin implicarea într-o poveste în care ei sunt actorii principali. Județul nostru are șansa să intre în acest joc - doar dacă sunt de acord consilierii județeni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Produs în Bistrița-Năsăud – prezență RECORD la Festivalul Usturoiului în Ținutul Contelui Dracula

01/09/2017 08:00:24  
 
O nouă ediție a Festivalului Usturoiului începe azi, 1 septembrie, în Pasul Tihuța, Piatra Fântânele, pe Pășunea Rusu, iar Târgul de produse meșteșugărești și tradiționale organizat de Asociația „Produs în Bistrița-Năsăud” este dedicat, în exclusivitate, meșteșugarilor, artizanilor și producătorilor locali:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Roxana Ciuhulescu s-a îndrăgostit de Colibița

24/08/2017 12:15:53 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Vedeta de televiziune Roxana Ciuhulescu a vizitat Colibița la încpeutul lunii, iar marea de la munte a încântat-o. Aceasta a făcut o postare pe blogul său în care laudă Colibița și Pensiunea Ariniș.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Bunătăţi proaspete, cozonaci, bijuterii, levănţică şi alte suveniruri, în Piaţa centrală, la Târgul Mare al Bistriţei

19/08/2017 14:12:17 Ioana BRADEA  
 
Miere, ulei presat la rece, pâine, cozonaci sau plăcinte cu brânză realizate de Saveta Ban în deja faimosul său cuptor din Prislop, legume proaspete şi dulceţuri au fost la dispoziţia bistriţenilor şi a turiştilor în această dimineaţă, lângă Biserica Evanghelică. În perioada Târgului Mare – piaţa locală va funcţiona în fiecare zi.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mit și Aventură prin Pasajele Bistriţei...!

18/08/2017 20:33:10 Ioana BRADEA  
 
Bistriţenii vor avea parte de momente neobișnuite mâine, de la ora 18, în cadrul Ceremoniei Cheii care deschide Marele Târg al Bistriţei: vor fi invitaţi la o inedită vânătoare de comori prin pasajele Bistriţei! Surprizele nu se opresc aici!
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Spectacol în Munții Rodnei!

16/08/2017 14:21:05 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Parcul Național Munții Rodnei este o oază de relaxare pentru aventurierii care merg în expediții. Un bistrițean a făcut publice imagini din Munții Rodnei în miez de vară, iar peisajele reprezintă un adevărat spectacol orchestrat de natură.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Stăm prost cu cazarea turiștilor în tot județul! La Colibița și Figa e cod roșu!

15/08/2017 14:42:03 Claudia ANDRON  
 
Efectul proiectelor derulate în turism încep să se vadă! A crescut numărul turiștilor în tot județul, Bistrița-Năsăud este acum o destinație turistică atractivă, dar încă nu suntem pregătiți să-i primim pe toți cei care ar dori să ne viziteze! Bistrița, Colibița și Băile Figa nu fac față astăzi cererilor de cazare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Nu facem față turiștilor! Primarul Crețu: Capacitatea de cazare a Bistriței ar trebui dublată!

14/08/2017 17:34:10 Claudia ANDRON  
 
Am ajuns să o trăim și pe asta! Bistrița nu face față numărului tot mai mare de turiști, iar problemele cele mai mari sunt la locurile de cazare. De exemplu, pentru luna august rezervările în Bistrița s-au făcut cu luni înainte și e aproape imposibil să găsești câteva camere libere în aceste zile.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: La Valea Vinului există singura peșteră din Carpații Orientali în care puteți admira așa ceva

14/08/2017 11:29:29 Ioana BRADEA  
 
Pe vremuri, aici se adăposteau femeile și copiii, fugind din calea barbarilor invadatori. Specialiștii au descoperit în apropiere un valoros opaiț din secolul 13, aflat acum la Muzeul din Năsăud. E singura peșteră din Carpații Orientali în care mineri de talie foarte mică scormoneau după argint și în care se mai poate admira un mineral rarisim.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Se mănâncă bine și repede acum în Colibița! La Delice Pan!

08/08/2017 12:51:26 Cristina MILEA  
 
Una dintre problemele Colibiței era că turiștii nu găseau unde să mănânce sau să-și cumpere ceva care să le astâmpere foamea și setea, puținele pensiuni din zonă nefăcând față afluxului mare de turiști. Problema s-a rezolvat! Delice Pan a deschis primul magazin alimentar din Colibiţa, dar şi o terasă unde se pot servi mâncăruri rapide și delicioase
citește tot articolul [ 0 comentarii

AFLĂ ce evenimente din Bistrița-Năsăud va promova Ministerul Turismului:

01/08/2017 12:08:38 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Județul nostru vrea neapărat să se înscrie pe harta turismului românesc așa cum scrie la carte. Consilierii județeni au votat astăzi semnarea unui protocol de colaborare cu Ministerul Turismului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Master-Planul de turism, în dezbatere: trei proiecte vizează turismul din Sîngeorz-Băi!

24/07/2017 13:45:58 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Dintre cele șase proiecte selectate la nivelul județului Bistrița-Năsăud în Master-Planul de turism, trei sunt pentru dezvoltarea orașului-stațiune Sîngeorz-Băi. Proiectul se află în dezbatere publică. Iată ce se pregătește pentru Sîngeorz-Băi dacă Guvernul României aprobă:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Biserica Evanghelică va avea o expoziție permanentă de mobilier bisericesc și va putea fi vizitată...virtual

20/07/2017 10:46:08 Bianca SARA  
 
Biserica Evanghelică va fi reabilitată cu bani europeni, a anunțat ieri primarul Ovidiu Crețu. Odată reabilitat, simbolul Bistriței va găzdui o expoziție permanentă de mobilier bisericesc și va putea fi vizitată virtual.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Un nou refugiu se construiește în Munții Rodnei! Salvamontiștii caută voluntari!

11/07/2017 16:37:12 Raluca NECHITI  
 
În Munții Rodnei, voluntarii unui asociații și salvamontiștii bistrițeni lucrează la amenajarea unui refugiu pentru turiști în zona „La Cărți”. În weekend un grup de turiști au dat o mână de ajutor, iar începând de ieri salvamontiștii bistrițeni lucrează intens pentru amenajarea refugiului. Mai este însă nevoie de forță de muncă!
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Colibița în zi de sărbătoare - imagini superbe

09/06/2017 09:48:24 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Fotograful bistrițean Darius Cîrmaci a surprins cadre de poveste de Rusalii, la Colibița. Imaginile sale au surprins un paradis în mijlocul naturii, la marea de la munte.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: O cale ferată veche de un secol, animale sălbatice în jur, ore întregi de relaxare

18/05/2017 17:24:22 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Liniște, timp pentru noi și peisaje superbe - asta oferă traseul Mocăniței Transilvaniei, pe care îl va străbate un tren diesel anul acesta. Prima cursă va avea loc în 27 mai, iar locurile sunt limitate.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Chiar şi cu foarte puține investiții bifate în ultimii ani, Sîngeorz-Băi se menține în primele 10 stațiuni balneare din țară

02/05/2017 09:21:59 Bianca SARA  
 
A fost ignorată în ultimul deceniu, investițiile realizate în Sîngeorz-Băi fiind numărate pe degete. Cu toate acestea, stațiunea încă se regăsește în primele 10 stațiuni balneare din țară.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Staţiunea Sîngeorz-Băi, inclusă în Masterplanul Ministerului Turismului pentru dezvoltarea staţiunilor balneare

21/04/2017 16:37:50 Raluca NECHITI  
 
O treime din apele termale şi de tratament sunt în România – susţine deputatul Daniel Suciu care a discutat cu ministrul Turismului pentru ca şi staţiunea Sîngeorz-Băi să fie inclusă în lista staţiunilor balneare care să beneficieze de investiţii serioase.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Imagini spectaculoase din judeţul Bistriţa-Năsăud. Ies la lumină poveştile şi oamenii extraordinari de pe aceste meleaguri

15/04/2017 18:49:39 Ioana BRADEA  
 
Ştiaţi că în România (în Bistriţa-Năsăud mai precis!) a existat o biserică ce a adăpostit, pentru o vreme, o bucată din veşmântul Maicii Domnului sau un spin din Coroana Mântuitorului? În ediţia specială de Paşti, echipa emisiunii „Exclusiv în România” a poposit în judeţul nostru, dezvăluindu-i o parte din comori:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Premierul Grindeanu, impresionat de frumusețile județului și de minunățiile de la Colibița

11/04/2017 16:47:39 Raluca NECHITI  
 
Primul ministru al României a fost astăzi, într-o vizită până la Colibița, zonă care l-a impresionat profund și unde a promis că va mai reveni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Natura spectaculoasă! Parva, văzută de sus - un show de 4 minute!

11/04/2017 13:14:08 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Un filmuleț de 4 minute circulă pe Facebook. Localitatea Parva, cu peisajele care te fac să simți dorul de casa bunicilor și de liniștea de la sat, este splendidă, iar aprecierile nu au întârziat să apară.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Turiștii s-au înghesuit la Biserica Evanghelică în 2016!

08/04/2017 11:44:19 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Dacă în majoritatea centrelor de informare turistică din țară bate vântul sau, mai rău, te întâmpină un lacăt, în municipiul Bistrița situația e diferită. Bistrițenii și turiștii pot să viziteze centrul și vor găsi acolo oameni dispuși să îi ajute cu orice informație. Biserica Evanghelică - cel mai vizitat obiectiv turistic.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Biserica Evanghelică deschide calea turiștilor în proiectul „Descoperă Sufletul Transilvaniei”

07/04/2017 15:26:28 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Proiectul „Descoperă Sufletul Transilvaniei” trece prin Bistrița, ba chiar începe la noi. Biserica Evanghelică este una dintre principalele atracții turistice.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Am ajuns să dăm lecţii investitorilor în turism din Bucureşti. Băile Figa – model de bune practici

06/04/2017 18:19:11 Ioana BRADEA  
 
La început nu a fost decât un vis căruia nu i-a dat nimeni nicio şansă şi în care nu a crezut nimeni. Azi, Băile Figa au ajuns model de bune practici pentru operatorii de turism aflaţi la o conferinţă internaţională desfăşurată la Bucureşti. „Nu se poate să faci turism într-un an, şi nici să gândeşti o asemenea implementare pe termen scurt.”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Zig Zag prin Bistrița-Năsăud...!

04/04/2017 15:12:13  
 
40 de zile de promovare a judeţului Bistrița-Năsăud se finalizează cu un eveniment deosebit. Sub titulatura „Zig Zag prin Bistrița-Năsăud”, întâlnirea îşi propune, între altele, să facă publice fotografii din judeţ, o hartă a obiectivelor turistice cartografiate online, dar şi perspectiva de viitor a turismului județean.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Unde se pot distra pescarii în Bistrița-Năsăud:

29/03/2017 10:18:00 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Pasionații de pescuit, profesioniști sau amatori, au acum o „hartă” cu zonele în care pot să își pună în valoare echipamentele. Agenția Națională de Pescuit și Acvacultură a publicat o listă cu zonele de pescuit recreativ din România. Bistrițenii pot alege între 26 de locații.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cazarea la Băile Figa, la un click distanță

25/03/2017 14:14:17 Raluca NECHITI  
 
Sute de vile, căsuțe, apartamente sau pensiuni construite în ultimii ani lângă Băile Figa se găsesc pe un singur site, care oferă turiștilor posibilitatea de a-și rezerva rapid un loc de cazare în apropierea băilor. Proiectul, unic în județ, conține informații despre locurile de cazare, ajutând turiștii să își găsească rapid ceea ce caută.