Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001014 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta
La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare
Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei
POVEȘTI DIN SAT: Moartea lui Corbu
Aparatul minune Exilis Elite a ajuns la Bistrița! La Salon Claudia!
Regalia Home și IMP România Ind Bistrița fac angajări! Alte oferte de muncă atractive

  559 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
21.02.18 - FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat
22.02.18 - Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică
21.02.18 - Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce
21.02.18 - VIDEO: Șoc! Cafeaua din Beclean, mai de fițe ca la Bruxelles
23.02.18 - AGRO-ARDEAL cumpără bovine! Plata pe loc până în 5000 lei!
21.02.18 - VIDEO: O apariție neobișnuită în Colibița...!
19.02.18 - Există miracole: Încă o premieră medicală la Spitalul Județean!
20.02.18 - MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!
17.02.18 - FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!
18.02.18 - VIDEO: Ambulanță din Bistrița, implicată într-un accident rutier în Dej

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Sport


FOTO: Aventurile „reginei” tenisului de masă în Europa: A venit la Bistrița la 10 ani, fără să știe o boabă de română

18/02/2018 11:28:23 Bianca SARA  
 
După 23 de ani, titlul de cea mai bună jucătoare de tenis de masă din Europa reajunge în România. S-a întâmplat cu ajutorul Bernadettei Szocs, o unguroaică aprigă de 22 de ani, care a ajuns în Bistrița pe când avea 10 ani și nu cunoștea o boabă de limba română...
citește tot articolul [ 0 comentarii

Bernadette Szocs - marea surpriză, la turneul celor mai bune jucătoare din Europa

05/02/2018 09:27:15 Cristina MILEA  
 
La cei 22 de ani ai săi, Bernadette Szocs, legitimată la CSM Bistrița, a provocat marea surpriză la turneul rezervat celor mai bune 16 jucătoare de tenis de masă din Europa! Ieri, la Montreux (Elveţia) sportiva care s-a antrenat la Bistrița a atins o performanță de excepție:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: S-a tras astăzi, în Piatra Fântânele! Inedit mesaj de dragoste, în zăpadă

27/01/2018 16:39:24 Ioana BRADEA  
 
Bistrițenii care au ales să petreacă această sâmbătă la Piatra Fântânele au avut parte de câteva surprize memorabile. Militarii din Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” au fost prezenți în această dimineață pe Pășunea Rusu. Un ochi vigilent a surprins un inedit mesaj de dragoste desenat în zăpadă:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Când banii și faima fac diferența. Un bistrițean campion național la judo n-a ajuns la mondiale, pentru că s-a pus cu cine nu trebuie

26/01/2018 09:05:16 Bianca SARA  
 
Un bistrițean campion național la judo și cu rezultate excelente și în afara țării nu a ajuns la mondiale pentru că în locul său trebuia să meargă fiul șefului federației. Argumentul suprem al antrenoarei e faptul că fiul șefului federației a acceptat să își plătească din propriul buzunar deplasarea.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Festivalul de Schi Fond și Biatlon – în acest weekend, la Piatra Fântânele!

25/01/2018 11:17:22 Ioana BRADEA  
 
„Suntem din nou pregătiți pentru o experiență minunată! Festivalul de Schi Fond și Biatlon, ediția a VI-a” va avea loc în acest weekend, pe 27 și 28 ianuarie, pe Pășunea Rusu din Piatra Fântânele”, au anunțat organizatorii care îi așteaptă pe toți pasionații sporturilor albe cu multe surprize.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Va face Neymar mutarea la Real Madrid?

23/01/2018 09:02:38  
 
De la începutul anului 2018 se vorbește tot mai intens despre o posibilă mișcare de proporții în fotbalul european: transferul lui Neymar de la PSG la Real Madrid. Ar putea fi un transfer istoric, un nou record absolut în fotbal la nivel global. Momentan, veștile sunt neclare, iar transferul în cel mai bun caz se va produce în vară.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO – Ținutul Contelui Dracula, transformat în tărâmul câinilor nordici, pentru un weekend

20/01/2018 16:53:29 Bianca SARA  
 
30 de concurenți din 6 țări s-au întâlnit astăzi în Pasul Tihuța, pentru a participa la cea de-a doua ediție a competiției de atelaje canine „Drumul Romanilor”. Câinii nordici care au pus stăpânire pe Ținutul Contelui Dracula au fost mai mult decât încântați de zăpada ce a acoperit întreaga zonă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Bistrițeanul Cristi Ganea va juca din vară la Athletic Bilbao. Pe ce perioadă l-au luat bascii pe fotbalist

16/01/2018 08:49:49 Bianca SARA  
 
Cristi Ganea, fotbalistul născut în Telciu, va juca din vară la Athletic Bilbao. Informația a fost confirmată de către Gheorghe Hagi, antrenorul FC Viitorul, echipa unde activează bistrițeanul.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Prima pistă extraurbană de biciclete din Bistrița!

05/01/2018 14:24:37 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Profesorul Ioan Bâca a dat o tură cu bicicleta pe pista extraurbană recent amenajată de Primăria Bistrița. VEZI imagini:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Bistrițenii sunt așteptați la Sala Polivalentă! Reîncep meciurile de handbal

04/01/2018 13:28:25 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Handbalistele Bistriței se reîntorc pe teren în 10 ianuarie. Biletele pentru primul meci din acest sezon vor fi puse în curând în vânzare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Suprafață nouă de joc în Sala Polivalentă!

14/12/2017 11:21:42 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Handbalistele de la CSM Bistrița vor juca următoarele meciuri pe o suprafață nouă de joc. Chiar dacă și anul trecut se vorbea despre schimbarea acesteia, abia acum i-a venit rândul. Jucătoarele abia așteptau să fie înlocuită pardoseala.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Campionii naționali la off-road sunt din Bistrița!

11/12/2017 12:16:42 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Au turat motoarele pentru victorii pe tot parcursul anului, iar acum au fost răsplătiți. Cristian Craveț și Cristian Micu au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în cadrul festivității de premiere organizate la Iași. Sunt campioni naționali!
citește tot articolul [ 0 comentarii

O handbalistă din Bistrița joacă la Campionatul Mondial!

06/12/2017 16:39:06 Ana ȘTEFĂNEL  
 
A început Campionatul Mondial de handbal, disputat în orașe din Germania. România îl are ca antrenor secund pe Horațiu Pașca, antrenorul CSM Bistrița. În plus, o jucătoare de la clubul bistrițean e și ea în teren, însă nu pentru naționala României.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cadouri pentru copiii cuminți la Cupa Moș Nicolae la înot!

06/12/2017 13:24:23 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Copilul tău merită o zi de Moș Nicolae frumoasă, plină de cadouri - dacă a fost cuminte, bineînțeles! Casa EMA te așteaptă azi să iei parte la Cupa Moș Nicolae la înot, eveniment devenit deja tradiție în Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Are balta pește...!

30/11/2017 11:21:05 Cristina MILEA  
 
Vești bune pentru pescarii bistrițeni și nu numai! Ecologiști și reprezentanți ai autorităților din Bistrița au pus umărul la cea de-a doua repopulare cu crap de dimensiuni cuprinse între 500 grame și 1,5 kg.
citește tot articolul [ 0 comentarii

O capodoperă pentru șahul din Bistrița! Un mare maestru din Ucraina, învins de un bistrițean

28/11/2017 14:07:53  
 
„Două partide magice, pentru mine, împotriva jucătorilor din Ucraina și o capodoperă șahistică în partida cu marele maestru ucrainian Shishkin Vadim!”, a anunțat bistrițeanul participant la Openul Internaţional al României la şah.22 de jucători din 7 țări, dintre care 6 mari maeștri, 4 maeștri internaționali și 6 maeștri FIDE s-au aliniat la start.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Au făcut ce n-a reușit nimeni: primul club sportiv de atelaje canine din România! Bogdan Berende și Kiss Atilla, medaliați la Europene!

23/11/2017 12:13:38 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Un tânăr de doar 23 de ani, Bogdan Berende, și preotul romano-catolic Kiss Atilla au obținut titlurile de campion și vicecampion european. Mai mult decât atât, au obținut recunoașterea sportului cu atelaje canine și au făcut din Bistrița-Năsăud primul județ din țară în care există un club sportiv în domeniu.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Liderii, în acțiune în Premier League și Serie A – ponturi de pariere

20/11/2017 09:28:34  
 
Liderul din Premier League, Man. City, va vizita în week-end Leicester, fosta campioană / revelație, devenită între timp o echipă de a doua jumătate a clasamentului (locul 12 în acest moment). Totuși, Leicester este în revenire de formă și are un antrenor nou - francezul Claude Puel.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Polițiștii bistrițeni fac pregătire fizică săptămânal! Printre ei, doi campioni la judo

18/11/2017 17:13:13 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Odată cu propunerile privind întărirea autorității polițiștilor, și cei din cadrul MAI știu că trebuie să își facă partea lor de treabă. Inspectorul-șef al IPJ B-N, Mihai Lupșa, spune că polițiștii se pregătesc fizic în fiecare săptămână și, mai mult decât atât, doi dintre ei au fost medaliați cu argint și bronz la Campionatul de Judo al MAI-2017.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Primul rider român de downhill care atinge această performanță! Un an de vis pentru bistrițeanul Matei Moisil

16/11/2017 09:07:45  
 
Bistrița a ajuns pe harta ciclismului european! Și asta grație primului rider român de downhill care atinge o asemenea de performanță internațională la categoria sa de vârstă. Obiectivele din 2017 au fost îndeplinite cu brio. Ce își propune biciclistul pentru 2018:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Culturismul ne-a dat aripi! Bistrița ar putea găzdui și Campionatul European de Muay Thai

14/11/2017 14:24:00 Bianca SARA  
 
Bistrița ar putea găzdui, peste un an sau doi și Campionatul European de Muay Thai. Asta după ce autoritățile județene și CSM au demonstrat că se pot ocupa de o competiție de o asemenea amploare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Ministrul Sportului le poartă noroc românilor: După ce Marius Dunca a ajuns la Bistrița, Horia Șchiopu a luat aurul!

12/11/2017 14:14:16 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Ministrul Tineretului și Sportului Marius Dunca a ajuns astăzi, în jurul orei 12, la Bistrița. Sosirea lui a picat la țanc, căci imediat a acordat medalia de campion absolut românului Horia Șchiopu.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO - Legenda culturismului internațional, Rafael Santonja, la deschiderea campionatului mondial: „Iubesc Bistrița!”

11/11/2017 19:45:09 Bianca SARA  
 
Bistrița a făcut față cu brio organizării Campionatului Mondial de Bodybuilding și Fitness, în ciuda cerințelor imense. La deschiderea evenimentului, care anul acesta s-a învârtit în jurul lui Dracula, legenda culturismului mondial Rafael Santonja a mărturisit că iubește Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Bistrița învinge Rusia și organizează Campionatul Mondial de Culturism și Fitness! Legenda-vie Rafael Santoja, în orașul nostru!

10/11/2017 14:14:54 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Weekendul acesta se scrie istorie în Bistrița. Peste 500 de sportivi din 56 de țări participă la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness. Președintele Federației Internaționale de Culturism și Fitness Rafael Santoja a ajuns în orașul nostru!
citește tot articolul [ 0 comentarii

Se scrie istorie în Bistrița: Campionatul Mondial de Culturism și Fitness, în weekend!

09/11/2017 16:57:03 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Peste cinci sute de sportivi din 56 de țări vor participa sâmbătă și duminică la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness care va avea loc la Sala Polivalentă din Bistrița. Banii încasați pe bilete vor ajunge la familia din Sebiș rămasă fără casă în urma unui incendiu și la Ionuț Zăvoianu, copilașul bolnav de cancer.
citește tot articolul [ 0 comentarii

CSM Bistrița, alături de Ionuț Zăvoianu! Haideți la meci!

09/11/2017 12:10:20 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Echipa de handbal feminin CSM Bistrița joacă astăzi ultimul meci acasă de anul acesta. Partida începe la ora 14:00, iar la intrare în Sala Polivalentă găsiți o urnă în care puteți dona pentru Ionuț Zăvoianu, băiețelul de doar 13 ani bolnav de cancer.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Pentru prima oară sub tricolorul României! Medalie de aur și argint pentru doi bistrițeni, în Austria

02/11/2017 11:07:38 Ioana BRADEA  
 
Un preot romano-catolic și un student, din Rodna și Bistrița, au reușit performanța de a cuceri medaliile de aur și argint la concursul internațional de atelaje canine, desfășurat recent la Reingers, Austria. Este pentru prima dată când România e reprezentată la un astfel de concurs la care au participat 136 de concurenți din 12 țări.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud salvează echipa de handbal

31/10/2017 13:24:22 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a fost pusă în pericol de municipalitate, după ce consilierii au votat un proiect de hotărâre prin care să dea bani clubului, însă acesta a fost blocat. Consiliul Județean Bistrița-Năsăud a intervenit rapid și a salvat situația.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Liderul Manchester City păstrează diferenţa de 5 puncte în Premier League

31/10/2017 08:00:36  
 
Etapa cu numărul zece în Premier League a consemnat în weekend un derby foarte important pentru lupta pentru titlu: întâlnirea dintre Manchester United şi Tottenham, pe stadionul Old Trafford. Anterior disputării acestui meci, cele două echipe erau la egalitate în clasament, pe locurile 2 şi 3, la cinci puncte distanţă de liderul Manchester City.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cei mai buni fotbaliști din județ se vor antrena tocmai la... Dumitra. Câți bani va primi „pepiniera” de jucători

30/10/2017 10:46:08 Ana ȘERBAN  
 
Cei mai buni fotbaliști din județ se vor antrena tocmai în comuna Dumitra. Clubul Sportiv Dumitra va primi bani de la Consiliul Județean pentru formarea unui centru performant pentru copii, juniori și seniori.