Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001007 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Despre comprehensiunea textului și refulările în public ale mai marilor județului
Estetiq Med Clinic: Ai grijă de tenul tău, chiar și în sezonul rece!
“Porcul somon”, Mangalița, crește într-o fermă din Dumitra! Îl puteți cumpăra sau puteți primi sfaturi prețioase despre cum să-l creșteți!
Copiii de la Cheers, puși din nou pe fapte mari: Spectacol caritabil pentru Ionuț!
Sărbătoreşte cu super reduceri la Biasicom!
Patru apartamente cochete de vânzare, în mijlocul orașului...!
ESTETDERM: Epilare definitivă în câteva ședințe cu un laser medical de ultimă generație!
Frumusețe de cinci stele la Carolyne Beauty Center! Antonia a venit la inaugurare
Firmele din Bistrița angajează designer, operatori textile nețesute, controlori calitate și sudori / lăcătuși mecanici cu inițiativă!
Utilizatori online class errors:
  • Unable to record new visitor
  • Unable to delete visitors
CELE MAI CITITE STIRI
08.12.17 - Un polițist din Sîngeorz-Băi a împușcat un individ în abdomen, după ce a fost atacat cu o bâtă
10.12.17 - FOTO-VIDEO: Un bistrițean și fiul său de 9 ani au murit, iar soția este în stare gravă. Mașina le-a fost spulberată de un microbuz
08.12.17 - VIDEO - AFLĂ ce spune mama băiețelului terorizat de unchiul său deghizat în Moș Nicolae despre toată întâmplarea
08.12.17 - VIDEO – ȘOCANT! Cum și-a traumatizat o bistrițeancă copilașul de doar câțiva anișori chiar de Moș Nicolae
09.12.17 - VIDEO - S-au înmulțit răniții din incidentul de la Sîngeorz-Băi, în care un polițist a împușcat un tânăr care-i agresa colegul
11.12.17 - Profesoara din Bistrița-Bârgăului implicată în accidentul în care au murit soțul și fiul său este în stare gravă
09.12.17 - Tânărul împușcat de polițist în Sîngeorz-Băi a decedat în cursul nopții
12.12.17 - MESAJ pentru un polițist din Năsăud. Ce îi transmite un turist din Cluj
09.12.17 - VIDEO – Firul evenimentelor de la Sîngeorz-Băi. Cum a ajuns rănită de glonț mama tânărului împușcat mortal de un polițist
09.12.17 - VIDEO – Dosar penal, pentru un metru parcurs la volan. Cum este posibil:

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Reportaj


“Porcul somon”, Mangalița, crește într-o fermă din Dumitra! Îl puteți cumpăra sau puteți primi sfaturi prețioase despre cum să-l creșteți!

12/12/2017 12:56:05 Claudia ANDRON  
 
Dacă în viu carnea de porc de Mangalița este 12 lei (dacă-l cumpărați acum de la ferma din Dumitra), restaurantele din București cumpără de la fermierii din Transilvania și cu 40-50 lei kilogramul. La export, jambonul de Mangalița se vinde cu peste 80 de Euro pe kilogram. Cine-l crește câștigă bani frumoși și cine îl mănăncă - sănătate.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Moș Nicolae nu se trăiește la „fără frecvență”!

06/12/2017 09:31:54  
 
Copiii sunt bine educați. Vorbesc pătrunși de lumina adevărului: elevul recunoaște că face parte din ambele categorii, nu este numai bun, sau numai rău, este și, și... cum chiar și noi adulții suntem, dar recunoaștem mai greu! Merităm aproape sigur și noi o... nuielușă, din când în când.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Parada de 1 Decembrie la Bistrița – așa cum nu ați mai văzut-o niciodată...!

02/12/2017 13:39:48 Ioana BRADEA  
 
TOT ce ați ratat ieri după-amiază, la Bistrița, aveți ocazia să admirați mai jos, în câteva spectaculoase și tulburătoare imagini surprinse în timpul paradei organizate de Ziua Națională a României – în privirile limpezi, pline de încredere și mândrie ale unor oameni obișnuiți din Bistrița:
citește tot articolul [ 0 comentarii

INTERVIU: P.S. Macarie Drăgoi – „Trebuie să fiu lumină în sfeșnicul credinței!”

01/12/2017 12:24:26  
 
„Călătoresc foarte mult, cu avionul, cu autobuzul, cu trenul, cu vaporul. Îmi place să fiu permanent în mijlocul oamenilor... La primele mele contacte cu scandinavii, în urmă cu 9 ani, mă priveau cu suspiciune. Mi-am scos crucea simplă pe care a fost răstignit Isus și mi-am pus-o pe piept și mi-am luat Biblia în mână... ”.
citește tot articolul [ 0 comentarii

De vin bun Produs în Bistrița-Năsăud nu vă faceți grijă! Crama Harșian va scoate 40.000 litri de vinuri de soi

23/10/2017 08:22:08 Claudia ANDRON  
 
Dacă vă place vinul bun și aveți nostalgia celui produs odată în Bistrița-Năsăud puteți sta liniștit. De vin bun Produs în Bistrița-Năsăud nu vom duce lipsă anul acesta. Pe dealurile de la Dumitra, Crama Harșian pregătește dintr-o producție record de struguri peste 40.000 de litri de vinuri de soi, alb, roșu și rose.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Au regăsit în Bistrița-Năsăud tot ce Belgia nu le-a putut oferi. O zi la ferma ecologică din Malin

22/10/2017 17:38:41 Ana ȘERBAN  
 
„Toate lucrurile bune sunt sălbatice și libere” - este motto-ul pus în ramă în bucătăria boemă a belgienilor mutați în Bistrița-Năsăud, la Malin. Așa se și simt cei care au lăsat confortul vieții de oraș, pentru a face agricultură eco la poalele dealurilor transilvănene. Până și sătenii trag cu ochiul în gospodăria belgienilor pentru a fura meserie
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Povestea din vie: Neuburger, delicii și multă muncă

15/10/2017 14:38:27 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Odată ajuns în Lechința, trebuie să treci pe la viile Cramei Vie-Vin. Drumul e destul de lung și ți-ar prinde bine o mașină de teren, dar când ajungi sus vei fi ca într-un paradis. Un paradis al vinului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Coniacul Brendea, o poveste veche de 30 de ani

07/10/2017 12:24:36 Ana ȘTEFĂNEL  
 
În Bistrița-Năsăud este produs coniacul Brendea într-o distilerie unică în țară. Un coniac rafinat - cu o poveste veche de treizeci de ani, care are în spate multă muncă și sacrificii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO – EMOȚIONANT! De 50 de ani o femeie din Șirioara merge la Nicula an de an pe jos. Ce o leagă de acest loc

16/08/2017 09:20:04 Bianca SARA  
 
Puține comunități din Bistrița-Năsăud mai au pelerini care merg pe jos până la Nicula de Sfânta Maria. Una dintre ele este cea din Șirioara, unde, anul acesta o femeie a împlinit 50 de ani de când bate cei 50 de kilometri pe jos. Mama sa, de 92 de ani a murit pe scările mănăstirii...
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Lecția dată de o profesoară de Biologie, care după ore vinde în piață: „A munci nu e o rușine!”

07/08/2017 09:10:25 Bianca SARA  
 
Ligia Mureșan, o profesoară de biologie din Beclean își împarte timpul între catedră și... legume. De când se știe, aceasta cultivă legume și verdețuri alături de familia sa. Surplusul îl vinde chiar ea în Piața Decebal.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO - De pe terenul de fotbal din Telciu, în curtea lui Hagi. Parcursul plin de obstacole al fotbalistului Cristi Ganea

04/08/2017 15:21:29 Bianca SARA  
 
Unul dintre cei mai promițători fotbaliști români este Cristi Ganea, un tânăr de 25 de ani, care și-a început drumul de fotbalist pe terenul comunal din...Telciu. Parcursul său de la terenul de la poalele Țibleșului, la o echipă de Liga I a fost unul presărat cu obstacole.
citește tot articolul [ 0 comentarii

La Chiochiș CAP-ul n-a murit, CAP-ul se transformă! Cum vrea o cooperativă să scoată bani din resturile vegetale de pe terenuri

23/07/2017 09:29:10 Bianca SARA  
 
Ideea de cooperativă, resuscitată în urmă cu câțiva ani și legislativ, face cu ochiul în special celor din mediul rural. Așa se face că o cooperativă din Chiochiș, din care face parte și primarul comunei, se pregătește să facă bani din resturi vegetale, pe care oamenii le aruncă sau le ard.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO - Produs în Bistrița-Năsăud. O profesoară îi învață pe turiștii care ajung la Colibița secretele savuroasei pâini tradiționale cu slănină

16/07/2017 13:25:25 Bianca SARA  
 
O gospodărie țărănească, de la limita dintre Prundu Bârgăului și Bistrița-Bârgăului, te năucește săptămână de săptămână cu un miros amețitor de pâine proaspăt scoasă din cuptor. Acolo, turiștii care ajung pe Valea Bârgăului pot să învețe să facă pâine tradițională, frământată în cuve vechi și de un secol.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Ce metode revoluționare de educație folosea profesorul Artemiu Publiu Alexi, acum 150 de ani la școala din Năsăud

02/07/2017 14:29:49 Bianca SARA  
 
Artemiu Publiu Alexi, născut în Sîngeorz-Băi a fost unul dintre primii doctori în biologie de origine română. Acesta a studiat la Viena și Graz și s-a întors în Năsăud, unde a revoluționat învățământul cu metode didactice nemaiîntâlnite la acea vreme.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO - Povestea spectaculosului vin de Dumitra continuă! Cum a revitalizat un inginer de 78 de ani un vin demult uitat

24/06/2017 12:18:29 Bianca SARA  
 
În urmă cu câteva sute de ani, la Dumitra funcționa singura pepinieră de viță de vie din județ. În spatele acesteia stăteau sașii, care s-au străduit să acopere dealurile din comunele învecinate cu viță de vie. Spectaculosul vin de Dumitra a fost revitalizat de un agronom de 78 de ani și poate fi din nou savurat!
citește tot articolul [ 0 comentarii

Un afacerist vrea să ne protejăm de frig și căldură cu lâna de oaie. Ce vrea să facă bistrițeanul cu haina mioarelor

13/06/2017 19:18:43 Bianca SARA  
 
Un afacerist din Bistrița-Năsăud se pregătește să revoluționeze prelucrarea lânii de oaie, care este momentan aruncată sau arsă de oieri. Acesta vrea să transforme lâna în material izolator, despre care spune că este cel mai eficient de pe piață.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO-REPORTAJ: Un concurs de pescuit le-a adus fericirea pe chip! Au ieșit, în sfârșit, din casă!

11/06/2017 13:44:29 Claudia ANDRON  
 
Ies atât de rar din casă și orice eveniment în care sunt implicați e pentru ei o mare sărbătoare. Așa a fost și concursul de pescuit Cupa Handicap. Concursul de pescuit e de fapt un pretext pentru a ieși din casă și de a socializa câteva ore în aer liber. Cam atât de puțin le trebuie unor oameni ca ei să fie fericiți. Foarte fericiți.
citește tot articolul [ 0 comentarii

În Șintereag se cultivă cei mai iuți ardei din lume, de Cartea Recordurilor! Cine este agricultorul îndrăgostit de legume ciudate

05/06/2017 17:29:32 Bianca SARA  
 
La doar 20 de kilometri de Bistrița, în grădina unui agricultor îndrăgostit de legume mai puțin obișnuite, găsim cel mai iute ardei din lume, care a ajuns inclusiv în Cartea Recordurilor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Ce spuneți de un buchet dulce, dulce pe care îl puteți mânca? Ideea inedită de cadou cu care vin doi tineri

02/06/2017 09:10:11 Bianca SARA  
 
Un buchet de flori oferit la o ocazie specială aduce instant zâmbetul pe buzele celui care îl primește. Ce-ați spune dacă în loc de flori, buchetul ar fi unul comestibil și dulce? Doi tineri din Moldova fac acest lucru posibil!
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Cum a ajuns o făbricuță din Năsăud să stabilească trendurile în materie de costume bărbătești

17/05/2017 17:11:29 Bianca SARA  
 
Lună de lună, pe porțile unei făbricuțe din Năsăud ies în jur de 800 de costume, care ajung mai apoi în peste 30 de localități din țară. Cum a ajuns o fabrică din Bistrița-Năsăud să stabilească trendurile în materie de costume bărbătești? Ei bine, totul a început cu un vis…
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: În munți, unde Ceaușescu era primit cu confetti

08/05/2017 19:09:19 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Cabana Croitor din Pasul Rotunda este o oază nesfârșită de povești cu iz de legendă. Nea Liviu, proprietarul cabanei, scoate din tolba cu istorii câteva amintiri savuroase pentru toți turiștii care se avântă prin munți. Mărturie a celor povestite stau însemnele comuniste care mai există încă în cabană.
citește tot articolul [ 0 comentarii

A făcut o afacere din cocktailuri după care se topesc fetele, iar băieții prind curaj!

19/03/2017 14:24:06 Claudia ANDRON  
 
A studiat turismul și a muncit în paralel ca barman, în cele mai bune restaurnate din Bistrița-Năsăud. I-a plăcut atât de mult ce face și atmosfera din jurul barului că anul trecut și l-a făcut pe al său! Un bar mobil cu care aduce culoare și bună dispoziție la evenimente. Vara asta se pregătește să facă spectacol în jurul barului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

REPORTAJ: Comorile din pod

04/03/2017 16:11:27 Raluca NECHITI  
 
Puțini știu că deasupra căminului cultural din Ciceu Mihăiești se ascund adevărate comori. O sală de clasă încremenită în timp, un război de țesut perfect funcțional, o cameră țărănească, ateliere de tâmplărie, ustensile pentru vin, stau cuminți și își așteaptă vizitatorii pentru a le arăta cum trăiau în urmă cu 100 de ani localnicii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cum s-a impus o bistrițeancă în Țara Lalelelor, ca fotograf de portrete. Aceasta vrea să readucă în trend o modă veche de 100 de ani

20/02/2017 17:49:10 Bianca SARA  
 
Are 35 de ani, este de 10 ani în Olanda și încă din 2010 îi uimește pe locuitorii Țării Lalelelor cu fotografiile sale uimitoare. Bistrițeanca vrea să readucă în trend o modă veche de 100 de ani: mersul la fotograf pentru portrete care să bucure întrega familie.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Lecția de generozitate pe care ne-o dă de un deceniu polițistul de pe Valea Ilvelor, ales primar în Germania

19/02/2017 13:23:06 Bianca SARA  
 
Un bistrițean care a plecat în Germania în anii '90 reușește să rămână aproape de comunitatea în care a crescut prin generozitate. În ultimul deceniu, ONG-ul în care este implicat a donat de la mobilier pentru spitale, până la autospeciale pentru stingerea incendiilor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: M-am antrenat cu Cătanele Negre și am înțeles de ce se urcă pe corzi după victorii

18/02/2017 12:00:47 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Știi cum e când nu mai poți? Când vrei să continui, dar corpul nu mai are resurse, nu mai poate. Știi cum e doar dacă ești o Cătană Neagră. Când plămânii spun stop, mai tragi încă o dată aer în piept și mai dai o directă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Doamnă, aici nu e Raiul, e Iadul pe pământ…

17/01/2017 22:01:43 Claudia ANDRON  
 
Mi-o aruncă în față Cătălin, fiul cel mare al familiei Sitar din Ședroaia, un sat de la poalele Țibleșului. Are 18 ani și de câteva zile e capul familiei. Baza mamei și sprijinul celor cinci frați, cel mai mic de doar 3 ani. De parcă nu le era de ajuns sărăcia în care se zbăteau, de câteva zile sunt orfani de tată. A murit subit, la doar 41 de ani.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Povestea impresionantă a familiei cu doi copii mici, lăsată pe drumuri, în ger, chiar după Anul Nou

04/01/2017 17:40:26 Bianca SARA  
 
O familie cu doi copii mici, lăsată de angajator în plină iarnă în gara din Bistrița i-a impresionat ieri pe jandarmi, care i-au dus într-un centru unde se pot adăposti până se pun pe picioare. Cei doi au bătut țara în lung și-n lat, cu copiii după ei, pentru a-i putea întreține pe cei mici...
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: O bistrițeancă face magie cu pasta de zahăr. Cum arată dragonii din Game of Thrones „made in Bistrița”

03/01/2017 14:40:29 Bianca SARA  
 
La doar 22 de ani, o bistrițeancă face magie cu pasta de zahăr. Din mâinile sale ies adevărate opere de artă, unele desprinse parcă din seriale celebre. Este și cazul dragonilor din Game of Thrones, reproduși din pastă de zahăr.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Bistrițeanul care a vizitat peste 40 de țări: ospătar în Minnesota, profesor de engleză în Thailanda, autostopist până în Italia

17/12/2016 12:36:32 Ana ȘTEFĂNEL  
 
A navigat până în Panama alături de alți zece oameni, toți într-o barcă. A trăit pe viu visul american. A predat engleza într-o școală de stat din Thailanda și a muncit din greu în Qatar. Este povestea unui tânăr din Năsăud care a lăsat la o parte fricile zilei de mâine și grija banilor și a ales să trăiască fiecare zi la intensitate maximă.