Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001201 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta
La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare
Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei
POVEȘTI DIN SAT: Moartea lui Corbu
Aparatul minune Exilis Elite a ajuns la Bistrița! La Salon Claudia!
Regalia Home și IMP România Ind Bistrița fac angajări! Alte oferte de muncă atractive

  556 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
21.02.18 - FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat
22.02.18 - Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică
21.02.18 - Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce
21.02.18 - VIDEO: Șoc! Cafeaua din Beclean, mai de fițe ca la Bruxelles
23.02.18 - AGRO-ARDEAL cumpără bovine! Plata pe loc până în 5000 lei!
21.02.18 - VIDEO: O apariție neobișnuită în Colibița...!
19.02.18 - Există miracole: Încă o premieră medicală la Spitalul Județean!
20.02.18 - MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!
17.02.18 - FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!
18.02.18 - VIDEO: Ambulanță din Bistrița, implicată într-un accident rutier în Dej

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Portrete


OAMENI din Bistrița-Năsăud: Tulburătoarea poveste a unui bistrițean nemulțumit... „Pentru a-i ajuta pe tinerii din acest oraș înapoiat...”

18/02/2018 18:06:13 Ioana BRADEA  
 
„Sunt un tânăr bistrițean, la fel ca voi, nemulțumit de grija ce ne-o poartă oamenii vârstnici, de felul în care înțeleg ei că trebuie să ne petrecem timpul liber, să ne distrăm. Putem spune că distracțiile noastre sunt admirabile, sunt sublime, dar lipsesc cu desăvârșire.”, scria un tânăr din Bistrița, prin 1969, într-o revistă scrisă de mână...
citește tot articolul [ 0 comentarii

Tânărul minune, descoperit într-un sat cu 300 de locuitori de la munte, care reprezintă România la Jocurile Olimpice de iarnă

13/02/2018 10:39:56 Bianca SARA  
 
Are doar 22 de ani, face sport încă de când alții se jucau cu mașinuțele, iar astăzi va reprezenta România la Jocurile Olimpice de iarnă. Este povestea lui Alin Florin Cioancă, descoperit într-un sat de munte, cu 300 de locuitori.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistrița-Năsăud. Emilia Morariu – „Cred în statul paralel al frumosului, al tinereții și voioșiei”! (VIDEO)

09/02/2018 13:48:04  
 
Emilia Morariu - un modest artist artizan, 100% „hand-made”: „Am rămas în țara mea, ba mai mult, de 8 ani promovez România pe toate meridianele – vedeți că aproape peste tot am „tricolorul” și nu o fac din obligație, ci din sentimentul datoriei patriotice insuflat de mama, de bunica, de părinții mei... De ce nu mă lasă să trăiesc?!”
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistrița-Năsăud. Diana Tanca, fashion designer: „Am avut noroc de mirese calme...”

06/02/2018 09:05:04 Ioana BRADEA  
 
Este una dintre absolventele de succes ale Liceului de arte „Corneliu Baba”, are doar 31 de ani, și-a deschis firmă de design vestimentar în Cluj și recunoaște: „Toată lumea se plânge de mirese că sunt dificile. De multe ori nervii lor se datorează stresului dinainte de nuntă...”. Visează să se extindă în Dubai și la Paris...
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistrița-Năsăud: Saveta Ban – „Fac cea mai bună pită! Doară mulți m-or filmat până acuma...”

29/01/2018 13:07:11  
 
Gureșă. Ageră la minte și la aranjarea și prezentarea mărfii. Mândră. Hotărâtă. Știe ce vrea. Mă face să mă gândesc parțial la Vitoria Lipan, sau la Mutter Courage... Nu se plânge și numai ușor nu-i este. Muncește, tace și face! Și ce minuni ies din sufletul și mâinile sale! „Io mi-s Saveta Ban, fac cea mai bună pită...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO. OAMENI din Bistrița-Năsăud: Francisc Antal, pensionarul care a străbătut pe jos România, pentru a participa la protestul din București

22/01/2018 13:36:47 Ioana BRADEA  
 
Are 63 de ani, este pensionar și este singurul bistrițean care a străbătut pe jos întreaga țară, alături de o mână de clujeni, ca să participe la protestul de sâmbătă, în București. L-am ascultat povestindu-ne calm, limpede și hotărât despre întreaga aventură a călătoriei. La sfârșit ne-au dat lacrimile. Ni s-a făcut rușine...
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Andrada Moldovan: Nu trebuie să ai bani ca să te îmbraci ok. Trendurile etno sunt depășite...

16/01/2018 16:53:11 Ioana BRADEA  
 
Este absolventa Liceului de arte „Corneliu Baba” și este totodată una dintre elevele cu care profesoara Loredana Chiș se mândrește, fiind în prezent masterand la Universitatea de Arte din Cluj, secția Modă. Este una dintre tinerele pline de talent din Bistrița pe care o așteaptă o carieră promițătoare:
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENII din Leoni și pasiunile lor uimitoare: Cocktailuri și inginerie (2)

21/11/2017 14:24:55 Ioana BRADEA  
 
Au fost invitați să servească la o petrecere house la care au participat aproape 3.000 de oameni, se pot lăuda și cu o creație personală, cocktail-ul „Elixir Potions”, foarte apreciat de consumatori, iar primele cuvinte care îți vin în minte referitor la Dan și Alexandra Pop, angajați ai Leoni Bistrița, sunt - show, distracție, profesionalism:
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENII din Leoni și pasiunile lor uimitoare: Sculpturi în fructe, cartofi mov, mașinuțe de epocă din traforaj... (1)

05/11/2017 13:53:36 Ioana BRADEA  
 
Fie că sunt îndrăgostiți de motociclete, picturi, roșii negre de 1 kilogram, dovlecei de dimensiuni impresionante sau cartofi mov, fie că se lasă vrăjiți de construcția unei mașini de epocă în miniatură sau buchete comestibile și sculpturi în fructe – acești bistrițeni au un punct comun: toți muncesc la Leoni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Emil Dan Uiuiu – Locul meu, deocamdată este în Madrid. Feldrul îmi oferă o energie deosebită

15/09/2017 11:12:01 Ioana BRADEA  
 
Este originar din Feldru, a terminat Liceul de arte „Corneliu Baba” din Bistriţa, o vreme l-a bătut gândul să dea examen la Universitatea de Arte din Cluj-Napoca, însă destinul l-a purtat pe meleaguri spaniole, unde şi-a făcut un rost şi, după ani lungi de muncă încăpăţânată, a trăit bucuria de a-şi vedea lucrările cotate la 30.000 de euro:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Crochiu. Lucile Nicolas și Flașneta sa măiastră

26/08/2017 11:47:47  
 
Rar mi s-a întâmplat să dau peste o persoană atât de afabilă, de deschisă la inimă. Te duce imediat cu gândul la expresia „își pune sufletul pe tavă”! Nimic de ascuns, nimic pentru ea, totul pentru oameni, pentru cei din jur şi mai ales pentru vârstnici...!
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Alexandra Pașcu, balerina din Bistrița care a înființat o școală în Germania

24/08/2017 13:00:43 Claudia ANDRON  
 
A început să studieze baletul târziu, la 12 ani și s-a mutat la Cluj pentru asta. De 17 ani este prim-balerină în Germania, dar nu a uitat Bistrița. A revenit în vacanță, la Colibița, fix în perioada în care avea loc tabăra Școlii de Balet Ovidiu Danci și le-a învățat pe copile micile secrete care au făcut-o astăzi mare balerină.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Aventurile tenorului Ștefan Pop în lumea operei: „Îmi doream să câștig 10.000 de euro pentru a-i cumpăra tatălui meu un tractor”

22/08/2017 16:22:59 Bianca SARA  
 
Într-un interviu, tenorul bistrițean Ștefan Pop a vorbit despre începuturile sale în lumea operei. Acesta a mărturisit că a participat la „Operalia”, unul dintre cele mai importante concursuri internaționale de profil, pentru că își dorea cei 10.000 de euro pentru a-i cumpăra tatălui său un… tractor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Pe vremuri era grafician la OJT, în Bistriţa. Acum picturile lui se vând cu peste 300.000 euro

15/08/2017 16:23:41 Ioana BRADEA  
 
Relaxat, senin şi modest – aşa l-am descoperit pe pictorul Michael Lassel, în curtea Muzeului Judeţean din Bistriţa, aflat în trecere, după o expoziţie de succes inaugurată la Sibiu, în Palatul Bruckenthal. „Îmi cer scuze, sunt destul de bine cotat în Germania, au oprit la un moment dat circulaţia la una dintre expoziţiile mele...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Aventura de film a unei bistrițence. Până la 25 de ani a văzut 30 de țări și este manager într-o companie din Dubai

31/07/2017 09:02:09 Bianca SARA  
 
În ciuda faptului că are doar 25 de ani, Patricia Vlad a vizitat și a trăit cât pentru două vieți. La vârsta la care majoritatea abia se dumiresc ce au de gând în viață, bistrițeanca a văzut deja 30 de țări și conduce o echipă într-o companie specializată în educație din Dubai.
citește tot articolul [ 0 comentarii

POVESTEA UNEI DOAMNE: La cafea cu Eugenia Șerban, Renata din „Inimă de Țigan”

16/07/2017 11:05:13 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Încep cu sfârșitul. Când am oprit înregistrarea, Eugenia Șerban mi-a spus că ar putea vorbi ore în șir fără să se repete. Nu i-am spus atunci, dar îi transmit acum: eu aș putea să o ascult ore în șir fără să îmi doresc să se oprească un minut.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO. O legendă în viaţă: Profesoara Ana Tătar ne luminează oraşul cu o fabuloasă poveste de viaţă

15/07/2017 11:15:15 Ioana BRADEA  
 
Şi-a dorit o viaţă plină de aventuri ca-n filme, şi a trăit-o din plin: fascinată de avioane, a fost iubită de comandantul sovietic ce a condus Bistriţa imediat după terminarea celui de-al Doilea Război mondial şi a contribuit esenţial la construirea bisericii de la Apollo, donând pentru asta casa părintească. Azi împlineşte 90 de ani:
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. George Purdea, un destin fantastic. „Au rămas cu gura căscată: marele profesor universitar din Viena trăgea vaca de lanţ

05/06/2017 12:27:17 Ioana BRADEA  
 
S-a născut la Lechinţa, a absolvit Colegiul „Liviu Rebreanu”, a visat să devină muzician, dar a fost nevoit să lucreze ca hamal, paznic de noapte şi ghid turistic. A fost unul dintre cei doi care au stat la căpătâiul filosofului Constantin Noica, în ultimele clipe de viaţă. Acum este profesor universitar doctor la Universitatea din Viena.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. EA este eroina de care s-a îndrăgostit Supermanul cu turban din India! Alexandra Băndean

09/05/2017 14:39:16 Ioana BRADEA  
 
Tânăra Alexandra Băndean din Bistriţa are toate şansele să facă senzaţie în cinematografia indiană: „Căutau o blondă cu ochi albaştri, dar după audiţie, mi-au spus că eu sunt aleasa, deşi nu sunt nici blondă, şi nici nu am ochi albaştri...” Alexandra l-a învăţat pe regizor să spună în româneşte „Mişcă-ţi fundul”:
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Adriana Barna: "...Scufundarea în adâncuri doare fizic. Doare rău..."

03/05/2017 10:19:37 Ioana BRADEA  
 
Pe cât este de discretă, pe atât este de fascinantă şi plină de surprize, gata mereu să te uimească povestind seducător despre o lume demult apusă, închizând în sine şi acum dezvăluind figuri fabuloase ale celor care i-au stat în preajmă. „Una din maşinile unchiului Ionel din Chile era cumpărată la o licitaţie şi îi aparţinuse lui Juan Peron...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: EA este zâna care ne-a învăţat, la Bistriţa, să ne bucurăm în paşi de dans. Daniela Hasiade...

19/03/2017 17:16:18 Ioana BRADEA  
 
Începuturile probabil stau ascunse acum mulţi ani, când părinţii ei o luau la petrecerile lor şi dansau acolo cu ea printre invitaţi. Mama a fost cea care a înscris-o întâi la gimnastică, apoi la balet, iar după uimitoare aventuri, a ajuns şi la Bistriţa...! Aşa a intervenit, cumva salvator, Scenica în viaţa ei. A cucerit-o instantaneu...!
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Oana Mureşan - Amintiri dintr-un hotel de lux din Macao

15/03/2017 11:26:01 Ioana BRADEA  
 
Totul a început într-unul din cele mai impresionante şi luxoase hoteluri din Macao – unde bistriţeanca a fost selectată să facă parte dintr-o echipă de entertainment alături de alţi cântăreți de operă, instrumentiști, jongleuri, balerini sau magicieni.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Raluca Ana Moldovan: „Asta a fost pasiunea mea, asta m-a atras..."

02/03/2017 11:29:57 Ioana BRADEA  
 
Este elevă în clasa a XII-a la Colegiul „Liviu Rebreanu”, este pasionată de benzile desenate japoneze şi vrea să se specializeze în Game Art şi Game Design. A fost admisă la cinci universităţi din Marea Britanie, iar bistriţenii au ocazia să-i admire creaţiile la Casa Argintarului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. A privi unde trebuie și cum se cuvine. De la Bistriţa, la Cluj, la New York - Sergiu Lupşe (VIDEO)

19/02/2017 12:34:24 Ioana BRADEA  
 
S-a născut în Cluj, a copilărit şi a absolvit liceul de arte la Bistriţa, este considerat clujean, cât timp a stat la Sibiu şi a prins o bursă în SUA a fost numit sibian, dar s-a simţit acasă abia în New York. „Poate pentru că văzusem atâtea filme cu oraşul ăsta gigant, iar atunci când am ajuns acolo, călătoream parcă prin visele mele...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud: Directorul unui important ziar părăseşte Bistriţa. Îşi doreşte altceva... (VIDEO)

08/02/2017 16:19:06 Ioana BRADEA  
 
Până nu demult a condus destinele unui important cotidian din Bistriţa, însă copleşit de impresia că s-a plafonat aici, va părăsi oraşul, pentru a încerca şi altceva, în Suedia. Lasă în urma sa un Iad... „Am avut impresia că se rupe ceva în mine...!”
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud. Cine este cu adevărat Anita Hartig (VIDEO)

28/01/2017 15:36:32 Ioana BRADEA  
 
Învăluitoare şi tandră, misterioasă şi seducător de expresivă – Anita Hartig străluceşte pe cele mai mari scene ale lumii, dar încă are emoţii teribile de fiecare dată când intră în Bistriţa. „Orice artist îşi doreşte să fie tot timpul perfect, în formă maximă şi excepţional... Dar... Este înspăimântător, pe undeva...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud: O elevă de la Infoel Bistriţa – despre întâlnirea cu actorul de Oscar care i-a schimbat viaţa... (VIDEO)

24/01/2017 11:21:08 Ioana BRADEA  
 
Până mai ieri nu era decât o ilustră necunoscută. Azi este una dintre revelaţiile momentului în ceea ce priveşte tinerii actori, mai ales că a interpretat impecabil rolul unei prostituate minore, fiind nevoită să se lase pe mâinile unor make-up artişti care au „urâţit-o” intenţionat, pentru a se potrivi perfect cu rolul...
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud: Alexandru Suciu - "Poate trebuia să învăţ şi nişte colinde..." (VIDEO)

31/12/2016 13:51:24 Ioana BRADEA  
 
Alexandru Şinti Suciu are 17 ani, a venit tocmai din Năsăud şi după o raită nu tocmai productivă prin centru, s-a oprit undeva aproape de Han, cu acordeonul său cumpărat dintr-un târg din Slovacia pentru a le ura oamenilor de bine în noul an. „Stau aici de câteva ore, am cam îngheţat, dar nu mă las...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cine este Andrei Dobrin, cel mai bun model masculin al anului. De pe băncile CNLR, în prezentările semnate de Dior sau Prada

05/12/2016 16:43:07 Bianca SARA  
 
Un bistrițean este revelația masculină a modei. Deși are experiență doar un sezon, acesta deja a participat la prezentările semnate de Dior sau Prada și a fost desemnat cel mai bun model masculin al anului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

OAMENI din Bistriţa-Năsăud: La 80 de ani, încă frământă colacii. Şi ne spune şi nouă secretul... (VIDEO)

20/11/2016 12:29:05 Ioana BRADEA  
 
“Sunt de la Runcu Salvei, sunt Floarea Cosmi, am 80 de ani şi fac plăcintă cu brânză şi colaci. Fac opici şi-mi stâmpăr dorul, că aiestea mi-o fost ajutorul!” ne avertizează, vorbind în versuri, meşterul popular invitat zilele trecute la Bistriţa, la Concursul interjudeţean al cântecului, dansului şi obiceiurilor tradiţionale „Istorie şi tradiţii”.