Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 007011 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Despre comprehensiunea textului și refulările în public ale mai marilor județului
Estetiq Med Clinic: Ai grijă de tenul tău, chiar și în sezonul rece!
“Porcul somon”, Mangalița, crește într-o fermă din Dumitra! Îl puteți cumpăra sau puteți primi sfaturi prețioase despre cum să-l creșteți!
Copiii de la Cheers, puși din nou pe fapte mari: Spectacol caritabil pentru Ionuț!
Sărbătoreşte cu super reduceri la Biasicom!
Patru apartamente cochete de vânzare, în mijlocul orașului...!
ESTETDERM: Epilare definitivă în câteva ședințe cu un laser medical de ultimă generație!
Frumusețe de cinci stele la Carolyne Beauty Center! Antonia a venit la inaugurare
Firmele din Bistrița angajează designer, operatori textile nețesute, controlori calitate și sudori / lăcătuși mecanici cu inițiativă!
Utilizatori online class errors:
  • Unable to record new visitor
  • Unable to delete visitors
CELE MAI CITITE STIRI
08.12.17 - Un polițist din Sîngeorz-Băi a împușcat un individ în abdomen, după ce a fost atacat cu o bâtă
10.12.17 - FOTO-VIDEO: Un bistrițean și fiul său de 9 ani au murit, iar soția este în stare gravă. Mașina le-a fost spulberată de un microbuz
08.12.17 - VIDEO - AFLĂ ce spune mama băiețelului terorizat de unchiul său deghizat în Moș Nicolae despre toată întâmplarea
08.12.17 - VIDEO – ȘOCANT! Cum și-a traumatizat o bistrițeancă copilașul de doar câțiva anișori chiar de Moș Nicolae
09.12.17 - VIDEO - S-au înmulțit răniții din incidentul de la Sîngeorz-Băi, în care un polițist a împușcat un tânăr care-i agresa colegul
11.12.17 - Profesoara din Bistrița-Bârgăului implicată în accidentul în care au murit soțul și fiul său este în stare gravă
09.12.17 - Tânărul împușcat de polițist în Sîngeorz-Băi a decedat în cursul nopții
12.12.17 - MESAJ pentru un polițist din Năsăud. Ce îi transmite un turist din Cluj
09.12.17 - VIDEO – Firul evenimentelor de la Sîngeorz-Băi. Cum a ajuns rănită de glonț mama tânărului împușcat mortal de un polițist
09.12.17 - VIDEO – Dosar penal, pentru un metru parcurs la volan. Cum este posibil:

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Mărişelu


Proaspăt înființat, Ansamblul “Miorița” promovează dansul popular tradițional de la Mărișelu!

25/11/2013 13:18:44 Iulia STUPINEAN  
 
Este format din 15 perechi de tineri dansatori îndrumați de instructorul-coregraf, Nicoară Valer! Ansamblul de dansuri populare “Miorița” din comuna Mărișelu s-a înființat recent din dorința de a păstra și promova cu succes, jocul popular de la Mărișelu și de pe Valea Șieului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Peste 40 de vârstnici din comuna Mărișelu vor fi sărbătoriți de Ziua lor!

26/09/2013 10:25:36 Iulia STUPINEAN  
 
O masă festivă în cinstea lor, alături de sincere felicitări prin acordarea Diplomei de Aur! De astea vor avea parte 44 de persoane vârstnice din Mărișelu, toate trecute de 85 de ani. Acestea vor fi sărbătorite marți, 1 octombrie, la Căminul Cultural din comună cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Școlile din Mărișelu sunt pregătite pentru începerea noului an școlar!

28/08/2013 08:59:51 Iulia STUPINEAN  
 
Cu un efectiv de aproape 320 de elevi, școlile generale din satele Mărișelu, Sântioana și Domnești au fost igienizate, aprovizionate cu dozatoare de apă potabilă și dotate cu material lemnos pentru încălzirea în sezonul rece. Mai mult, elevii din Domnești și Mărișelu se vor putea bucura și de baze sportive moderne.
citește tot articolul [ 0 comentarii

După aproape 5 decenii petrecute la catedra de matematică, profesorul Ioan Tuns de la Mărișelu a ieșit la pensie!

17/07/2013 10:36:21 Iulia STUPINEAN  
 
Prin mâna lui au trecut de-a lungul anilor, generații de elevi care l-au făcut mândru cu realizările lor în viață! Ioan Tuns este și va rămâne unul dintre cei mai apreciați profesori de matematică din Bistrița-Năsăud, implicat în tot ce înseamnă competiții locale, județene și naționale în domeniu. Un om care face cinste comunei Mărișelu!
citește tot articolul [ 2 comentarii

Asociațiile Crescătorilor de Taurine de la Mărișelu fac cinste comunei!

27/06/2013 12:02:52 Iulia STUPINEAN  
 
Pășunile de la Măgurele, Jeica, Mărișelu, Domnești, Nețeni, Bârla și Sântioana sunt atent îngrijite și curățate, fiind un exemplu de urmat și de alte localități! De gospodărirea lor se ocupă cele 4 Asociații ale Crescătorilor de Taurine din comuna Mărișelu care numără fiecare, cel puțin zece ani de activitate.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Speranța moare ultima! Mărișelu așteaptă și anul acesta banii necesari pentru continuarea unor lucrări de necesitate

29/05/2013 08:45:01 Iulia STUPINEAN  
 
Au început de ceva timp și au rămas în stand-by din lipsă de fonduri! Vorbim de lucrările de alimentare cu energie electrică a unor case din Domnești, amenajarea curții unei școli reabilitate, asfaltarea DC 15 și decolmatarea pârâului Măgura, din comuna Mărișelu, pentru care se așteaptă și în 2013 măcar o parte din banii promiși de la Guvern.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Curățenie în toi la Mărișelu! Malurile râului Șieu dau cea mai mare bătaie de cap: din nou e plin de gunoaie!

25/04/2013 12:46:15 Iulia STUPINEAN  
 
Aliniamentul Drumul Județean 154 a scăpat de gunoaie cu ajutorul localnicilor și elevilor din comuna Mărișelu! Curățenia continuă în această perioadă pe drumurile comunale DC 15 și DC 15 A, precum și pe malurile râului Șieu unde curățenia rămâne o problemă serioasă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mărișelu găzduiește duminică, prima ediție a Simpozionului religios cultural și științific al Văii Șieului!

14/03/2013 13:25:36 Iulia STUPINEAN  
 
Duminică, 17 martie va avea loc la Căminul Cultural din Mărișelu, Simpozionul religios cultural și științific al Văii Șieului. Evenimentul, aflat la prima ediție va cuprinde o sesiune vastă de comunicări, lansări de carte, precum și momente artistice.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Colindele străbune se aud la Mărișelu!

05/12/2012 15:26:17 Iulia STUPINEAN  
 
Luna decembrie aduce în prim plan în comuna Mărișelu, colinda străbună! Tradiția frumoasă din preajma Sărbătorilor de Iarnă este păstrată în acest an, atât printr-un Concurs de Colinde în ziua de Moș Nicolae cât și printr-un Festival de Colinde și Obiceiuri de Iarnă ce va avea loc în a treia zi de Crăciun.
citește tot articolul [ 0 comentarii

MĂRIȘELU: Drumurile de exploatație agricolă vor fi asfaltate!

15/11/2012 09:40:24 Iulia STUPINEAN  
 
Patru tronsoane importante de drumuri de exploatație agricolă din comuna Mărișelu vor intra de anul viitor în modernizare! Lucrările de asfaltare se vor derula prin intermediul unui proiect în valoare de 1 milion de euro, susținut din fonduri comunitare.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mărişelu se gospodăreşte fără bani de la Guvern!

16/10/2012 13:01:11 Iulia STUPINEAN  
 
Chiar dacă banii de la Guvern vin tot mai des cu țârâita, comuna Mărișelu din județul Bistrița – Năsăud se dezvoltă de la an la an. Administrația locală de aici a învățat să-și folosească eficient resursele proprii și să nu cadă pradă resemnării.