Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001002 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Despre comprehensiunea textului și refulările în public ale mai marilor județului
Estetiq Med Clinic: Ai grijă de tenul tău, chiar și în sezonul rece!
“Porcul somon”, Mangalița, crește într-o fermă din Dumitra! Îl puteți cumpăra sau puteți primi sfaturi prețioase despre cum să-l creșteți!
Copiii de la Cheers, puși din nou pe fapte mari: Spectacol caritabil pentru Ionuț!
Sărbătoreşte cu super reduceri la Biasicom!
Patru apartamente cochete de vânzare, în mijlocul orașului...!
ESTETDERM: Epilare definitivă în câteva ședințe cu un laser medical de ultimă generație!
Frumusețe de cinci stele la Carolyne Beauty Center! Antonia a venit la inaugurare
Firmele din Bistrița angajează designer, operatori textile nețesute, controlori calitate și sudori / lăcătuși mecanici cu inițiativă!
Utilizatori online class errors:
  • Unable to record new visitor
  • Unable to delete visitors
CELE MAI CITITE STIRI
08.12.17 - Un polițist din Sîngeorz-Băi a împușcat un individ în abdomen, după ce a fost atacat cu o bâtă
10.12.17 - FOTO-VIDEO: Un bistrițean și fiul său de 9 ani au murit, iar soția este în stare gravă. Mașina le-a fost spulberată de un microbuz
08.12.17 - VIDEO - AFLĂ ce spune mama băiețelului terorizat de unchiul său deghizat în Moș Nicolae despre toată întâmplarea
08.12.17 - VIDEO – ȘOCANT! Cum și-a traumatizat o bistrițeancă copilașul de doar câțiva anișori chiar de Moș Nicolae
09.12.17 - VIDEO - S-au înmulțit răniții din incidentul de la Sîngeorz-Băi, în care un polițist a împușcat un tânăr care-i agresa colegul
11.12.17 - Profesoara din Bistrița-Bârgăului implicată în accidentul în care au murit soțul și fiul său este în stare gravă
09.12.17 - Tânărul împușcat de polițist în Sîngeorz-Băi a decedat în cursul nopții
12.12.17 - MESAJ pentru un polițist din Năsăud. Ce îi transmite un turist din Cluj
09.12.17 - VIDEO – Firul evenimentelor de la Sîngeorz-Băi. Cum a ajuns rănită de glonț mama tânărului împușcat mortal de un polițist
09.12.17 - VIDEO – Dosar penal, pentru un metru parcurs la volan. Cum este posibil:

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Eveniment


La doar 11 ani, o fetiță din Bistrița a avut de-a face deja cu Poliția...!

14/12/2017 08:48:28 Cristina MILEA  
 
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud au prezentat ieri presei o întâmplare referitoare la gestul unei fetițe de 11 ani, din Bistrița, pe care au și vizitat-o, zilele trecute, la școală. Uimitor pentru mulți: fetița le-a explicat colegilor că a fost chemată de conducerea școlii la direcțiune.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Tatăl și fiul de pe Valea Bârgăului morți într-un accident rutier în Suceava vor fi conduși mâine pe ultimul drum

13/12/2017 16:38:26 Bianca SARA  
 
Trupurile bărbatului de 34 de ani și al fiului său de doar 9 ani au ajuns aseară la Bistrița-Bârgăului și urmează să fie conduși pe ultimul drum mâine. Cei doi au murit în weekend, după ce au fost implicați într-un tragic accident rutier.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Sânmărtean și-a deschis școală de fotbal: La 6 ani, tatăl meu m-a luat de mână și m-a dus la fotbal

13/12/2017 14:50:35 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Fotbalistul Lucian Sânmărtean, originar din Bistrița, și-a deschis școală de fotbal. Nu știe dacă îl va găsi pe noul Hagi, însă vrea să ofere copiilor talentați șansa de a evolua și de a-și cultiva pasiunea. Școala este destinată atât băieților, cât și fetelor.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Gest extraordinar al unei bistrițence: A donat peste 2.000 de cărți pentru bibliotecile stradale!

12/12/2017 17:49:29 Bianca SARA  
 
O bistrițeancă a făcut zilele trecute o donație mai puțin obișnuită. Aceasta a dăruit 2.000 de cărți pentru repopularea bibliotecilor stradale. Multe volume au ajuns și la Biblioteca Județeană, dar și la o asociație condusă de un preot de pe Valea Bârgăului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Tânărul împușcat mortal de un polițist în Sîngeorz-Băi va fi înmormântat astăzi

12/12/2017 11:21:10 Bianca SARA  
 
Ionuț Petrașc, tânărul împușcat mortal de un polițist chiar în curtea casei sale din Sîngeorz-Băi, va fi condus pe ultimul drum astăzi, la prânz. Acesta a murit vineri noaptea, după ce a fost rănit de două gloanțe, trase de un polițist chemat de o vecină pentru a-l calma.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Procurorii au deschis dosar penal în cazul scandalului din Sîngeorz-Băi, sfârșit cu moartea unui tânăr

11/12/2017 21:10:04 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud a remis un comunicat prin care anunță că procurorii au deschis dosar penal în urma scandalului din Sîngeorz-Băi. În 8 decembrie, un tânăr a atacat doi polițiști, acesta fiind împușcat. Băiatul a murit după câteva ore în spital.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Minunea de Crăciun: Estera a reușit să ia legătura cu o parte a familiei!

11/12/2017 10:13:41 Flavia DANCIU  
 
La nici 24 de ore de când a scris pe Facebook că își caută familia, Estera a reușit să afle numeroase informații despre ei și cu unii chiar să se audă telefonic. „Am vorbit aproape o oră. A plâns. Era emoționată!”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Profesoara din Bistrița-Bârgăului implicată în accidentul în care au murit soțul și fiul său este în stare gravă

11/12/2017 09:40:59 Bianca SARA  
 
O familie din Bistrița-Bârgăului a fost implicată duminică într-un tragic accident rutier petrecut în județul Suceava. În urma impactului mașinii lor cu un microbuz capul familiei și copilașul de 9 ani s-au stins, iar mama celui mic este în stare gravă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

EVENIMENT. Concerte extraordinare de Crăciun cu Ștefan Pop și Madrigal. Alte surprize pentru bistrițeni

10/12/2017 16:42:29 Ioana BRADEA  
 
Un concert special dedicat sărbătorilor de iarnă se desfășoară luni, 11 decembrie, de la ora 18.30, la Centrul Cultural Dacia. Invitat de onoare este îndrăgitul tenor bistrițean Ștefan Pop care se întoarce acasă cu un dar deosebit pentru concetățenii săi: un concert de colinde și cântece de Crăciun. Aceasta nu e singura surpriză pentru bistrițeni:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Reflecții semnificative. MONARHIA? Salvează ROMÂNIA...?

10/12/2017 13:27:15  
 
Cum se poate reinstaura Monarhia? Simplu: „pas cu pas”, după crearea consensului național. Politicienii onești trebuie să modifice Constituția, recte forma de guvernământ, îndreptând falsul istoric! În 1947 s-a instaurat cu forța rușilor, a tancurilor sovietice, așa-zisa „republică populară română”!
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Colinde, aplauze și zeci de întrebări la Casa de Cultură „Liviu Rebreanu” din Năsăud

10/12/2017 11:49:22  
 
Sute de persoane s-au adunat în sala de spectacole a Casei de Cultură „Liviu Rebreanu” din Năsăud pentru a lua parte la o manifestare cultural-religioasă. A plouat cu întrebări și colinde pentru invitatul special al serii:
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO – Firul evenimentelor de la Sîngeorz-Băi. Cum a ajuns rănită de glonț mama tânărului împușcat mortal de un polițist

09/12/2017 16:43:52 Bianca SARA  
 
Lucrurile încep să se clarifice în cazul împușcăturilor de la Sîngeorz-Băi. Se pare că mama tânărului recalcitrant a încercat să își apere băiatul, încasând un glonț în antebraț. De asemenea, tânărul l-ar fi strâns de gât pe un polițist și ar fi făcut circ în ambulanța chemată să-l salveze.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Polițistul lovit cu bâta în cap de către agresorul împușcat a fost transferat la o clinică clujeană

09/12/2017 16:03:49 Bianca SARA  
 
Polițistul de 25 de ani care a fost lovit cu o bâtă în cap vineri seara, în timpul unei intervenții, a fost transferat la o clinică de specialitate din Cluj-Napoca. Nu este exclus ca acesta să fie supus unei intervenții chirurgicale.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Proteste în fiecare zi la Bistrița: „Și dacă e doliu național, îl onorăm pe Rege!”

09/12/2017 12:18:23 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Bistrițenii se pregătesc să iasă în stradă în fiecare zi, pentru a protesta împotriva legilor justiției. Chiar dacă urmează doliu național, organizatorii spun că dacă lumea iese în stradă nu face altceva decât să onoreze amintirea celui care a fost Regele Mihai I al României.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Frumusețe de cinci stele la Carolyne Beauty Center! Antonia a venit la inaugurare

09/12/2017 00:57:37 Claudia ANDRON  
 
Carolyne Beauty Center este noua destinație a doamnelor și domnișoarelor din Bistrița care vor să arate impecabil în fiecare zi și să strălucească de-a dreptul la evenimentele importante din viața lor. Salonul a fost inaugurat în prezența cântăreței Antonia și se pare că se va întoarce curând aici, anunțând că de Revelion va concerta la Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: La reîntâlnirea cu Moș Nicolae – o ADA MILEA de zile mari!

08/12/2017 16:46:31  
 
...Parcă acum o văd pe scena Colegiului Național „Liviu Rebreanu” din Bistrița. Era suficientă ea cu chitara. Spunea, se exprima fără nicio problemă. Astăzi, lucrurile au evoluat. Te surprinde și te lasă pe gânduri. Vreau să remarc însă că, fără actorul din ea, nu cred că ar fi putut ajunge la o asemenea perfecțiune.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Radu Moldovan a primit cea mai înaltă distincție a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

08/12/2017 16:11:47 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, s-a aflat la Stockholm zilele acestea. Acolo, a primit cea mai înaltă distincție a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, „Crucea Nordului”.
citește tot articolul [ 0 comentarii

La mulți ani, pompierilor năsăudeni! Împlinesc 25 de ani de activitate

08/12/2017 09:43:29  
 
A fost mereu și rămâne pentru viitor o onoare calitatea de salvator, pompierii năsăudeni având o istorie și un prezent ce le fac cinste. Pentru efortul continuu și implicarea deosebită pe care le-au demonstrat zi de zi, merită tot respectul din partea noastră.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Hristos nu este o acadea, o bombonică pe care s-o ronțăim cum ne convine...

07/12/2017 21:08:05 Ioana BRADEA  
 
În stilu-i carismatic deja cunoscut, jonglând cu istorioare din Evanghelii, pilde sau întâmplări hazlii, plin de umor și seninătate – preotul Constantin Necula a vorbit astă-seară, într-o biserică arhiplină, despre taina iertării și asprimea cu care ne judecăm aproapele. „Hristos nu este o acadea, o bombonică pe care s-o ronțăim cum ne convine...”
citește tot articolul [ 0 comentarii

Bistrițenii îi pot transmite un ultim mesaj Regelui Mihai, în holul locuinței provizorii a părintelui său

07/12/2017 18:12:44 Bianca SARA  
 
Românii îi pot aduce un ultim omagiu Regelui Mihai într-una din cărțile de condoleanțe amplasate în diferite instituții din țară. În Bistrița, cartea de condoleanțe se află în holul Bibliotecii George Coșbuc, locuința provizorie a Regelui Carol al II-lea.
citește tot articolul [ 0 comentarii

EVENIMENT: Mâine revine la Bistrița preotul care a făcut senzație astă-vară, în Sala Polivalentă

06/12/2017 17:32:14 Ioana BRADEA  
 
Întâmpinat cu urale și aplauze, și-a năucit auditoriul vorbind despre profesori, rockeri îndrăciţi, libertate şi măgari, i-a sfătuit pe tineri să spună deschis ce nu le convine în Biserică, fiind unul dintre marii „antrenori” duhovniceşti şi pedagogi rarisimi pe care Biserica Ortodoxă îi are. Mâine, preotul Constantin Necula revine la Bistrița:
citește tot articolul [ 0 comentarii

La doar 12 ani, a reușit să-i ia prin surprindere pe polițiști!

06/12/2017 16:09:06 Cristina MILEA  
 
Are 12 ani, este elev în clasa a VI-a la Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” din Bistriţa, iar săptămâna trecută a reușit să stârnească uimirea polițiștilor bistrițeni care i-au făcut astăzi la școală o vizită-surpriză.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Femeia care a dat un tun de aproape 100.000 de euro cu indemnizații de maternitate, trimisă în judecată

06/12/2017 12:29:29 Bianca SARA  
 
Femeia din Beclean care a pus în scenă „afacerea” cu indemnizațiile fictive pentru creșterea copilului, a fost trimisă în judecată pentru înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Examene, azi și mâine la Poliție! 171 de persoane visează la un post de polițist, 60 de tineri vor să devină subofiţeri jandarmi

06/12/2017 11:09:51 Cristina MILEA  
 
Peste 200 de tineri din Bistrița-Năsăud vor susține azi și mâine testul psihologic la Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud și la Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Bistriţa-Năsăud. Numărul celor care visează la un post de jandarm sau polițist - în continuă creștere:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Ilinca a aprins luminițele în Bistrița! Să fie un Crăciun de poveste

05/12/2017 19:09:01 Ana ȘTEFĂNEL  
 
Primăria Bistrița a dat startul sărbătorilor de iarnă în mod oficial astăzi la ora 17:00. Ilinca, o fetiță de 6 ani, a fost cea care, alături de primarul Ovidiu Crețu, a aprins iluminatul festiv.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO/VIDEO: Raiul copiilor, la Casa Argintarului...! Expoziție LEGO de senzație

05/12/2017 15:12:23 Ioana BRADEA  
 
Un întreg sătuc de iarnă construit din cărămizi Lego, cavaleri și soldați luptători, roboți giganți și nave spațiale din Star Wars, dar și înduioșătoare scene dintr-un orășel retro – din care nu lipsesc băncuțe cu bunici care stau la taifas – faimoșii Nexo Knights și Lava People – sunt toate de admirat la Casa Argintarului...!
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Iubind biserica și neamul... În van sunt diplomele și medaliile...

05/12/2017 09:13:14 Ioana BRADEA  
 
Trăim momente tulburătoare și zbuciumate, în care socializăm din răsputeri, dar uităm să salutăm oameni pe stradă sau să spunem mulțumesc – a recunoscut protosinghel Paisie Pașcu, duhovnicul Mănăstirii Sf. Ierarh Spiridon din Strâmba, invitat zilele trecute la Biserica Protopopiatului Ortodox din Bistrița.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Profesori din Oradea, Maieru și Sîngeorz-Băi – la cursuri, de 1 Decembrie!

04/12/2017 10:38:44  
 
Cadre didactice din învățământul primar, gimnazial și liceal din Oradea, Sîngeorz-Băi și Maieru și-au dat întâlnire, zilele trecute, la Centrul Misionar pentru Tineret „Ioan Bunea” din Sîngeorz- Băi, pentru a participa la un curs despre Fiziognomia și arta în activitatea didactică.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO – O casă s-a făcut scrum, în Feldru!

02/12/2017 21:31:52 Cristina ALEXA  
 
În această seară, o casă din Feldru s-a făcut scrum, după ce a fost cuprinsă de flăcări. Din fericire, proprietarul casei nu se afla în clădirea în cauză.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Ada Milea cântă la Gala „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități”!

02/12/2017 16:34:29  
 
Cea de-a XI-a ediție a Galei „Moș Nicolae pentru copiii cu dizabilități” se desfășoară săptămâna viitoare, la Bistrița și va avea parte de un invitat special! Îndrăgita artistă Ada Milea va susține un concert caritabil în 7 decembrie, de la ora 18:50, la Sinagogă!