Bistriteanul.ro - Află Primul - Sectiune - 001721 1
 Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
O bucată de pământ aduce venituri de sute de mii de lei unei comune. A fost nevoie de un proces de 5 ani pentru asta
La Urgențe, medicii și asistentele muncesc dublu, până la epuizare
Linia Verde duce la desființarea parcărilor de pe Gheorghe Șincai și Dornei
POVEȘTI DIN SAT: Moartea lui Corbu
Aparatul minune Exilis Elite a ajuns la Bistrița! La Salon Claudia!
Regalia Home și IMP România Ind Bistrița fac angajări! Alte oferte de muncă atractive

  541 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
21.02.18 - FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat
22.02.18 - Cine era tânărul student care s-a prăpădit în accidentul de la Ilva Mică
21.02.18 - Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce
21.02.18 - VIDEO: Șoc! Cafeaua din Beclean, mai de fițe ca la Bruxelles
23.02.18 - AGRO-ARDEAL cumpără bovine! Plata pe loc până în 5000 lei!
21.02.18 - VIDEO: O apariție neobișnuită în Colibița...!
19.02.18 - Există miracole: Încă o premieră medicală la Spitalul Județean!
20.02.18 - MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!
17.02.18 - FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!
18.02.18 - VIDEO: Ambulanță din Bistrița, implicată într-un accident rutier în Dej

REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



112


Frumoasă, chiar și cu prețul unui dosar penal...!

23/02/2018 13:21:22 Cristina MILEA  
 
Nu și-a dorit decât să fie frumoasă cu orice preț: o femeie de 64 de ani din Bistriţa a ieșit la cumpărături într-un supermarket din oraș, a pus ochii pe un parfum și o brățară, însă - în loc să le plătească - le-a ascuns în propria geantă, încercând să se furișeze pe lângă casa de marcat. Ce a pățit femeia surprinsă de jandarmii bistrițeni:
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Sancţiuni de zeci de mii de lei, aplicate în zona Ocolului Silvic Dealu Negru

23/02/2018 11:53:30 Cristina MILEA  
 
Mai mulţi bărbaţi din satul Petriș au fost surprinși de jandarmi în timp ce transportau lemne cu 5 atelaje hipo, fără a îndeplini şi condiţiile legale. S-au ales cu amenzi usturătoare, dar au fost nevoiți să renunțe și la motoferăstraiele cu care au tăiat „prada”, acestea fiind confiscate de jandarmi:
citește tot articolul [ 0 comentarii

Mașina de tuns i-a venit de hac...!

22/02/2018 13:23:14 Cristina MILEA  
 
Un tânăr de 22 de ani din Bistrița a încercat să șterpelească dintr-un hypermarket o cameră de supraveghere video pentru copii şi un aparat de tuns în valoare de aproape 300 de lei. S-a înșelat amarnic crezând că va scăpa basma curată.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO ILVA MICĂ - COD ROȘU: Accident mortal la ieșirea spre Sîngeorz! 10 persoane, implicate! Un tânăr, decedat

21/02/2018 22:33:51 Bianca SARA  
 
Două mașini, în care erau 10 persoane, s-au ciocnit în localitatea Ilva Mică, la ieșirea spre Sîngeorz-Băi. S-a activat Planul Roșu de intervenție. Două persoane sunt în stare gravă. UPDATE: Un tânăr a decedat, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Poliția nu doarme! Alți 5 hoți, identificați și unul încarcerat!

21/02/2018 15:46:47 Flavia DANCIU  
 
Polițiștii au început să le vină de hac cleptomanilor. Tot mai mulți hoți sunt identificați, iar unii ajung după gratii. Zilele trecute, 5 hoți au fost identificați și unu a fost încarcerat.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Adolescentul care a omorât două copile, în timp ce conducea camioneta părinților, riscă decenii de închisoare. AFLĂ de ce

21/02/2018 10:35:51 Bianca SARA  
 
Minorul care a omorât două copile și a băgat în spital trei copile și o femeie de 36 de ani conducând camioneta părinților, chiar de Bobotează, riscă decenii după gratii. Asta după ce s-a schimbat încadrarea faptelor sale din ucidere din culpă în omor calificat.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Tineri bistrițeni, contrabandiști în trenul de Maramureș!

21/02/2018 09:02:03  
 
Polițiștii maramureșeni au avut de furcă cu doi tineri din Bistrița-Năsăud. Aceștia s-au „blindat” cu țigări și au urcat în tren.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Școala din Șintereag, prădată de hoți

20/02/2018 16:39:57 Flavia DANCIU  
 
Școala din Șintereag a fost prădată de hoți azi-noapte. Femeia de serviciu a fost cea care a descoperit în această dimineață poarta ruptă și geamurile deschise. Polițiștii fac cercetări și caută făptașul sau făptașii. S-au furat numeroase bunuri din instituția de învățământ.
citește tot articolul [ 0 comentarii

MĂGURA ILVEI: A căzut de la o înălțime de 6 metri!

20/02/2018 16:31:49 Ana ȘTEFĂNEL  
 
FOTO: Un tânăr este rănit după ce a căzut de pe un stâlp. Incidentul s-a întâmplat acum puțin timp în Măgura Ilvei, echipajele de intervenție fiind deja la datorie.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Neglijența se plătește... scump! A pățit-o un bărbat din Budești!

20/02/2018 14:54:42 Flavia DANCIU  
 
Un bărbat din Budești a rămas fără bani pe card după ce hoțul care i-a sustras portmoneul și-a achitat cumpărăturile, folosindu-se de codul pin atașat cardului. Hoțul a fost identificat ieri. Tot ieri, un alt hoț a ajuns după gratii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

S-au ales cu dosar penal, după ce și-au folosit copiii la cerșit

20/02/2018 11:17:52 Cristina MILEA  
 
Doi „părinți” s-au ales cu dosare penale, în ultimele 24 de ore, după ce jandarmii i-au surprins în repetate rânduri că își foloseau copiii pentru a apela la mila publicului și pentru a cerși. S-a întâmplat pe strada Înfrăţirii din Bistrița, în zona magazinului Winmarkt, dar și pe strada Andrei Mureşanu.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Și polițiștii merg în cluburile de noapte de pe Bârgău!

19/02/2018 17:51:02 Flavia DANCIU  
 
Sâmbătă noaptea, polițiștii au frecventat cluburile de noapte de pe Valea Bârgăului. Aceștia au dorit să vadă dacă se fac ilegalități, iar un tânăr s-a ales cu un dosar penal pentru că avea la el un... spray.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO ILVA MICĂ: Două persoane rănite într-un incendiu

19/02/2018 17:25:26 Flavia DANCIU  
 
Un foc izbucnit la o bucătărie de vară a rănit proprietarii gospodăriei de care aparținea aceasta. Din fericire rănile sunt minore, iar pompierii au reușit lichidarea incendiului.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Conducea mașina, deși era la un pas de comă alcoolică!

19/02/2018 16:38:25 Flavia DANCIU  
 
Acțiunea polițiștilor, de a depista și sancționa pe cei ce urcă băuți la volan, a continuat și în acest weekend. Alte 4 dosare penale întocmite, iar alcoolemia record a fost de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat. Din fericire, un accident produs din cauza condusului sub influența alcoolului, s-a soldat doar cu pagube materiale.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO Au scăpat ca prin urechile acului, după ce și-au făcut praf mașinile pe DN17

19/02/2018 16:02:11 Flavia DANCIU  
 
În urmă cu puțin timp a avut loc un accident rutier pe DN17, în localitatea componentă Unirea. Deși ambele autoturisme implicate au fost serios avariate, nimeni nu a fost rănit.
citește tot articolul [ 0 comentarii

VIDEO: Ambulanță din Bistrița, implicată într-un accident rutier în Dej

18/02/2018 20:38:57 Cristina MILEA  
 
O ambulanță din Bistrița care transporta un pacient de la Cluj-Napoca la Beclean a ieșit de pe sosea și s-a izbit de un copac. S-a întâmplat în Dej, șoferul fiind derutat de un semn de circulatie amplasat prost, care avea rolul de a semnaliza o groapă.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Mașină în flăcări într-o curte din Năsăud!

17/02/2018 17:57:37 Ana ȘTEFĂNEL  
 
O mașină a ars aproape în totalitate într-o curte din orașul Năsăud. Pompierii au intervenit de urgență pentru a limita pe cât posibil pagubele.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Dosare penale, noul trend în materie de cadouri pentru prieteni!

17/02/2018 15:47:49 Flavia DANCIU  
 
Un tânăr din Bistrița i-a oferit prietenului său mașina personală, pentru a o conduce, deși știa că acesta din urmă nu are permis de conducere. Ambii s-au ales cu dosare penale. Tot ieri, un tânăr din Cluj și un bărbat din Șintereag, au primit fiecare câte un dosar penal pentru infracțiuni la regimul rutier.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO: Centura Bistriței: I-a proiectat remorca într-un gard!

17/02/2018 15:07:15 Flavia DANCIU  
 
Un accident spectaculos a avut loc pe drumul de centură al municipiului. Un bărbat, aflat la volanul unui Audi, nu a acordat prioritate unui microbuz cu persoane, l-a lovit din plin, iar în urma impactului, remorca atașată microbuzului a ajuns într-un gard.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Și-a violat, împreună cu un prieten, copilașul! Acum și-au primit pedeapsa!

17/02/2018 13:19:43 Flavia DANCIU  
 
Ioan Chira, împreună cu un prieten de-al său, și-a abuzat sexual copilașul de câțiva anișori. După 4 ani de zile a venit și sentința, iar cei doi au ajuns după gratii, pentru următorii ani.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - PARVA: Incendiu devastator

15/02/2018 16:34:15 Flavia DANCIU  
 
Pompierii au fost solicitați să stingă un incendiu, la o casă din Parva. Din nefercire, pagubele materiale produse au fost însemnate.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Percheziții la Braniștea! Doi bărbați, reținuți!

15/02/2018 15:03:31 Flavia DANCIU  
 
Polițiștii au efectuat ieri percheziții domiciliare la două persoane din Braniștea, bănuite de tăiere ilegală și furt de arbori. Doi bărbați au ajuns în arest pentru 24 de ore.
citește tot articolul [ 0 comentarii

A trecut dealul, ca să fure de la vecini

13/02/2018 17:38:43 Flavia DANCIU  
 
Un maramureșean a trecut dealul și a hotărât să-și păgubească vecinii, furând de la o localnică din Romuli. Polițiștii au reușit să îl identifice.
citește tot articolul [ 0 comentarii

În sfârșit: Simion Zăgrean, cel ce a omorât cu sânge rece un tânăr în Spania, a ajuns după gratii

13/02/2018 15:44:44 Flavia DANCIU  
 
Acum mai bine de un deceniu, în Spania, a avut loc o crimă oribilă. Simion Zăgrean omora, cu sânge rece, pe un tânăr de 17 ani. Tatăl victimei a luptat cu autoritățile spaniole din răsputeri pentru a vedea că se face dreptate, iar acum poate sufla mai liniștit. Criminalul fiului său a ajuns după gratii.
citește tot articolul [ 0 comentarii

FOTO - Un clujean, protagonistul unei cascadorii spectaculoase la pasarela de la Beclean

13/02/2018 15:03:47 Cristina ALEXA  
 
Un clujean de 60 de ani a fost protagonistul unei cascadorii spectaculoase petrecute pe DN17, lângă pasarela de la Beclean. Acesta a ieșit în afara părții carosabile, a rupt mai multe indicatoare, după care s-a răsturnat. Trei persoane au fost rănite.
citește tot articolul [ 0 comentarii

DEALUL ŞTEFĂNIȚEI: Copilă lovită de o maşină!

13/02/2018 14:23:57 Flavia DANCIU  
 
O fetiţă de 7 anişori a fost lovită de un autoturism, în timp ce dorea să traverseze strada printr-un loc nepermis. Din fericire, impactul nu a fost puternic.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Cum să plătești de 10 ori mai mult pentru lemn, și nici măcar să nu îl poți folosi

12/02/2018 17:06:50 Flavia DANCIU  
 
În urma unor controale pentru combaterea delictelor silvice, s-au aplicat amenzi de peste 100.000 lei pentru lemne furate sau eliberarea de acte silvice false.
citește tot articolul [ 0 comentarii

După acest weekend, cu doi infractori mai puțin în județ

12/02/2018 16:38:50 Flavia DANCIU  
 
Vineri, polițiștii au reușit să identifice doi infractori: ambii tineri, unul din municipiu și altul din Tiha Bârgăului. Unul dintre ei a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
citește tot articolul [ 0 comentarii

A ajuns după gratii, după ce a sfidat legile rutiere

12/02/2018 16:09:12 Flavia DANCIU  
 
Un tânăr își va petrece următoarele luni în închisoare pentru că a urcat la volan fără a deține permis de conducere. Un altul a încălcat măsura impusă de judecători.
citește tot articolul [ 0 comentarii

Weekend pe șosea: Încă 4 dosare penale pentru că au urcat beți la volan

12/02/2018 15:45:05 Flavia DANCIU  
 
De la începutul anului, în ciuda avertismentelor sau a acțiunilor de control, polițiștii au întocmit zeci de dosare penale celor ce au urcat la volan după ce au consumat alcool. Nici acest weekend nu a fost o excepție. 4 persoane s-au ales cu dosar penal pentru că au consumat alcool, iar două dintre acestea nu aveau nici permise de conducere.